Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №908 від 11.04.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Лютий 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Березень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс здоров'я

Що таке флавоноїди і з чим їх «їдять»

Що таке флавоноїди і з чим їх «їдять»

Флавоноїди – це природні речовини, які містяться в рослинах. Науково доведено, що вони мають здатність регулювати діяльність людського організму, а тому широко застосовуються для лікування багатьох захворювань.

Історія відкриття

Хімічну структуру та фармакологічні властивості флавоноїдів почали вивчати на зорі ХIХ ст., коли в 1814 р. з кори дуба виділили кристалічну речовину – кверцетин. У 1864 р. з рути садової виділили рутин. Зацікавленість флавоноїдами значно зросла, коли в 1936 р. відомий американський учений угорського походження, лауреат Нобелівської премії А. Сент-Дьєрді (1893–1986) встановив: флавоноїди з кори цитрини мають Р-вітамінну активність, тобто здатність зміцнювати стінки капілярів. Значний внесок у дослідження властивостей флавоноїдів зробили також учені України: академік О.О. Мойбенко, член-кореспондент НАМН України О.М. Пархоменко, професори Н.П. Максютіна, Н.О. Горчакова, А.С. Шаламай, А.С. Свінціцький, М.А. Мохорт, доценти М.І. Загородний, Р.С. Довгань.

Сучасна медицина має значно глибші знання про лікувальні властивості флавоноїдів, які підтверджено на практиці, їх успішно застосовують у боротьбі з різними недугами.

Захист для клітин

Однією з важливих особливостей флавоноїдів є їхня антиоксидантна дія. Антиоксиданти – це речовини, які знешкоджують вільні радикали в організмі. Останні руйнують структуру клітин внутрішніх органів і систем, спричинюючи процеси передчасного старіння. Крім того, що флавоноїди самі виконують роль антиоксидантів, вони також посилюють дію вітамінів А, Е, С, які також є природними антиоксидантами.

Така дія флавоноїдів є дуже важливою для збереження та відновлення здоров’я. Адже в організмі людини під впливом стресових ситуацій, негативних чинників довкілля (забрудненість води, повітря, захімізована їжа, зловживання медикаментами тощо) зростає концентрація вільних радикалів, які спричинюють виникнення різноманітних хвороб. Науково доведено, що вільні радикали «винні» в розвитку більш як ста захворювань.

Оберіг для серця

Потрібно також відзначити ще одну важливу особливість флавоноїдів. Вони запобігають утворенню «поганого» холестерину в організмі й розвитку атеросклерозу. А відтак знижується ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Підтвердженням цьому слугує й так званий французький парадокс. Незважаючи на своєрідний спосіб життя французів з багатьма чинниками ризику (великий відсоток жирів у раціоні, куріння, гіподинамія), поширеність серцево-судинних захворювань у Франції набагато нижча, ніж серед мешканців інших країн Європи. Одним із сприятливих чинників може бути регулярне споживання червоного вина, де міститься значна кількість флавоноїдів.

Бар’єр для раку

Сьогодні медичний світ визнає вплив вільних радикалів у розвитку онкологічних захворювань. Вільні радикали, які з’являються в організмі внаслідок потрапляння в нього різноманітних шкідливих хімічних речовин, стимулюють утворення злоякісних клітин. Флавоноїди ж блокують вільні радикали, знижуючи ризик виникнення ракових пухлин. Сьогодні ведуться дослідження щодо впливу флавоноїдів на гормонозалежні види раку. Як свідчать наукові експерименти, флавоноїди блокують вироблення гормонів, якими живляться ракові клітини, отож гальмують їх розвиток.

Профілактика й відновлення

Флавоноїди сприяють зміцненню мембран клітин внутрішніх органів, зокрема й печінки. Це дуже важливо. Адже мембрани виконують цілу низку дуже важливих функцій. Приміром, через мембрани відбувається проникнення в клітину корисних речовин. Крім того, вони «відповідають» за підтримання належного рівня кальцію, магнію та інших вкрай потрібних елементів. Тож від стану мембран залежить профілактика захворювань опорно-рухового апарату, нервових, серцево-судинних та багатьох інших хвороб.

Флавоноїди регулюють механізм утворення білків в організмі, а отже пришвидшують процес відновлення ушкоджених клітин, а відтак і процес одужання в разі різних захворювань.

Для флавоноїдів характерна ще одна надзвичайно важлива властивість – блокувати потрапляння в організм токсичних речовин, зменшуючи їхній негативний вплив на людину. Саме тому флавоноїди застосовують за різних отруєнь. Вони також зміцнюють стінки капілярів, поліпшують мікроциркуляцію крові в органах і тканинах, чинять протиалергійну, протидіабетичну, сечогінну, спазмолітичну, гіпотензивну дію, розширюють коронарні судини, поліпшують роботу серцевого м’яза (підвищують скоротливість міокарда). Ці речовини сприяють зменшенню втомлюваності очей і підвищенню гостроти зору, зменшують частоту й тяжкість ускладнень у разі грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань, уповільнюють процеси старіння в організмі.

Підсумовуючи сказане вище, можна констатувати, що флавоноїди - це своєрідні «природні регулятори» з вираженими лікувальними властивостями. Саме тому фармацевтична промисловість виділяє флавоноїди з рослин і випускає на їх основі препарати (рутин, кверцетин), які застосовують з метою підвищення імунітету, зменшення частоти захворювання на гострі респіраторні інфекції, лікування ішемічної хвороби серця, профілактики виразкової хвороби, інфаркту міокарда, гепатиту тощо.

Продукти, багаті на флавоноїди

Однак флавоноїди можуть і повинні надходити в організм людини не лише у вигляді лікарських препаратів, а й з їжею та фітонапоями. Треба зазначити, що лише рослини можуть виробляти флавоноїди. Тому в продуктах тваринного походження ці речовини практично відсутні.

Значна кількість флавоноїдів міститься в таких рослинах та продуктах: квіти арніки, листя берези, квіти бузини чорної, листя вересу, квіти волошки синьої, плоди горобини звичайної, кора та листя дуба, квіти кінського каштана, зерна кави, ягоди смородини чорної, журавлини, цвіт липи, квіти ромашки, плоди розторопші плямистої, квіти рути садової, квіти софори японської, коріння солодки голої, трава фіалки триколірної, листя чаю, часник, селера, плоди шипшини, ягоди чорниці, насіння льону, цитрусові, капуста, виноград, зелені листові овочі, гречані крупи та ін.

Треба зазначити, що флавоноїди не накопичуються в організмі. Тому їх потрібно споживати з продуктами щодня. А в разі потреби, за приписом лікаря, вживати у вигляді препаратів.

Чи можуть флавоноїди спричиняти побічні чи токсичні дії?

Флавоноїди є природними засобами, чи, як їх називають медики, метаболічними препаратами. Це означає, що вони за хімічною структурою подібні до речовин організму. Тому побічних реакцій практично не зумовлюють. Як зазначено в інструкції щодо застосування деяких препаратів на основі флавоноїдів, зокрема, які містять кверцетин, вони можуть інколи спричиняти головний біль, нудоту, явище ідіосинкразію (індивідуальну непереносність). Тому в разі потреби застосування цих препаратів хворому слід проконсультуватися з лікарем.

Іван ЧЕКМАН,

завідувач кафедри фармакології з курсом клінічної фармакології Національного медичного університету ім.

11.04.2019О.О. Богомольця, професор


Переглядів: 2192

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1162 від 28.03.2024p.
¤ 
Всюдихід, мотопомпи та бурштин:

Всюдихід, мотопомпи та бурштин:

під час незаконного промислу викрили старателів

Факти видобутку «сонячного» каміння задокументували співробітники поліції на Рокитнівщині та Дубровиччині: тривають досудові розслідування за ч.1 ст. 240-1 КК України....

¤ 
13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес

13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес

Завершила навчання перша група учасниць проєкту «Empowering women in the Rivne region», у результаті чого 13 жінок отримають фінансування у розмірі до 1500 доларів на реалізацію своєї бізнес-ідеї....

¤ 
Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини

Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини

Два нові шкільні автобуси передали для Здовбицької та Соснівської громад. Транспорт придбаний за кошти чеського уряду. 152 тисячі євро виділили із Програми допомоги України. Ще 280 тисяч грн зібрали громади....

¤ 
Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення

Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення

На Рівненщині продовжують відшкодувати відсотки за кредитами, залученими на енергозберігаючі заходи в житловому секторі. Це передбачено Комплексною програмою енергоефективності Рівненської області на 2018-2025 роки....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (21072)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (17214)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (14468)
• Допомога під час карантину [967] (14384)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (14227)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14036)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (13910)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (13883)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (13862)
• Живи до ста! [965] (13856)
• Бюджет і ми… [965] (13790)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (13783)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (13659)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (13570)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (13566)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (13510)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (13119)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13104)

ТОП-15 свіжого номера:

• Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення (911)
• Всюдихід, мотопомпи та бурштин: (91)
• Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини (83)
• 13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес (83)
• Найкращий спосіб пророщування насіння томатів, щоб отримати багатий врожай (82)
• Скільки яблук на день принесуть користь здоров’ю? (81)
• Посадка петунії на розсаду: коли та як правильно сіяти? (80)
• Ванільна панакота з вишневим конфі (80)
• Симптомом яких захворювань може бути набряк щиколоток? (79)
• Рівненська ОДА ініціює створення обласної інфекційної лікарні (79)
• Незвичайні способи використання звичайних речей (78)
• Як вивести плями з меблів домашніми засобами? (78)
• Як не розпестити дитину: прості поради психолога для батьків (77)
• Незвичайні застосування дитячої присипки в б’юті-рутині (73)
• Як можна використовувати сіль у побуті? (73)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"