Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №485 від 27.01.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Фемофлор для жінок,

Фемофлор для жінок,

Або новий метод ПЛР діагностики

Жінки в нашій країні з кожним роком здоровішими не стають. Утім, так само, як і решта українського населення. І не було б на це ради, якби ще й наука завмерла. На щастя, у медичну практику втілюються нові методики лікування та лабораторні методи дослід-ження, які вирішують проблему діагностики захворювань.

Останнім часом рівнянки жваво обмінюються думками про надзвичайно ефективний метод виявлення інфекцій при захворюванні на гінекологічні хвороби, який називається Фемофлор. Докладніше про цей метод та його переваги розповідає завідувач централізованого відділення автоматизованої лабораторної діагностики Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім. В Поліщука Олександр КРЕКТУН (на фото):

- На відміну від інших методів, Фемофлор дозволяє визначати не тільки наявність того чи іншого збудника, а й визначати його кількість, що впливає на програму та тривалість лікування. Перевагами цього методу також є можливість виявлення інфекції при її безсимптомному перебігу. Діагностика методом Фемофлор заслуговує стати одним із обов’язкових досліджень при плануванні вагітності, безплідді, невиношуванні вагітності. Натомість метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), який досі широко використовується у медичних закладах для визначення умовно патогенної мікробіоти, дозволяє доходити висновку, присутні чи ні у взятому матеріалі патогенні клітини. Але, як мовиться, “погані” клітини можуть жити в жіночому організмі як при патологічних станах, так і в нормі, звісно, в обмеженій кількості. Отож, щоб уникнути надлишкового, а то й зайвого лікування, слід визначити кількість патогенної мікрофлори.

- Справді, тепер рідко в кого та мікрофлора є в нормі. Наприклад, в аптеці часто чути прохання “дати щось від молочниці”. Зазвичай дівчата звертаються. Чому так?

- Вчення про нормальну мікрофлору організму людини в наш час знаходиться в центрі уваги клінічних мікробіологів, гінекологів, імунологів. Це пов’язано з тим, що на фоні урбанізації людського суспільства та наростання екологічних проблем, в еру антибіотиків та в умовах дії інших факторів, що впливають на імунний статус макроорганізму, відбуваються значні зміни у складених біоценозах організму.

Тим часом нормальна мікрофлора піхви забезпечує колонізаційну резистентність - сукупність механізмів, що забезпечують постійність кількісного та видового складу нормальної мікрофлори. Це запобігає заселенню піхви патогенними мікроорганізмами або надлишковому розмноженню умовно-патогенних мікроорганізмів, які складають нормальний мікроценоз.

Здорові мікроорганізми

Результати сучасних досліджень дозволяють охарактеризувати вагінальну екосистему як досить динамічну та багатокомпонентну за видовим складом. У здорових жінок репродуктивного віку загальна кількість мікроорганізмів у вагінальних виділеннях складає 6-8,5 КУО/мл і складається з-понад 40 різноманітних видів. Домінуючими залишаються Lactobacillus spp. (45-98%) - в основному мікроаерофіли. В нормі у здорової жінки методами ДНК-діагностики (ПЛР) можна виділити також інші мікроорганізми: Gardnerella vaginalis, Bacteroides species (включаючи Bacteroides melaninogenicus, Bacteroides vulgaris), Fusobacterium species (включаючи Fusobacterium nucleatum), Mobiluncus species (M.mulieris), Prevotella sp, Leptotrichia species, Veillonella species, Peptococcus species (включаючи Peptococcus anaerobius, Peptococcus prevotii, Peptococcus variabilis). Peptostreptococcus species, Mycoplasma hominis, Atopobium vaginae, Porphyromonas spp.

- А якщо чогось більше або ж менше, - це вже загроза жіночому здоров’ю?

- Порушення мікрофлори піхви можуть проявлятись у вигляді бактеріального вагінозу (БВ), урогенітального кандидозу, неспецифічного вагініту та інших змішаних інфекцій.

Змішані інфекції або захворювання, пов’язані з вираженим дисбалансом у ск-ладі мікроценозу піхви, мають місце в 25-30% випадків клінічно виражених проявів. Близько 50% порушень мікроценозу не мають клінічних проявів і мають більш шкідливий вплив на репродуктивне здоров’я жінки, оскільки залишаються нез’ясованими, а отже, нелікованими. Тому діагностика інфекційної патології піхви поряд з виявленням абсолютних патогенів (збудників ІПСШ) повинна включати характеристику складу вагінального мікроценозу.

Одним із найсучасніших методів лабораторної діагностики бактеріального вагінозу та інших видів мікробного дисбалансу є ПЛР у реальному режимі часу, який дозволяє досліджувати кількісні характеристики мікроорганізмів жіночих статевих органів з врахуванням динамічної рівноваги між мікроорганізмами. Це дозволяє проводити діагностику бактеріального вагінозу на якісно новому рівні.

Відтак методом ПЛР у реальному режимі часу ми й впровадили визначення біоценозу урогенітального тракту жінок - Фемофлор. При проведенні вказаного дослідження визначаються такі мікроорганізми і показники, які назву скорочено: загальна бактеріальна маса, нормофлора, аеробні та анаеробні мікроорганізми, мікоплазми, гриби та інше. Якщо коротко, за показами здається аналіз на 16 збудників.

27.01.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 27.01.2011p. 
На головну сторінку