Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №492 від 17.03.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Візит

Що чекає на комуналку?

Управлінські, технічні та економічні перетворення чиновники називають реформуванням житлово-комунального господарства. Курс запланували ще торік, підтримуючи фінансово створення ОСББ та переорієнтовуючись на енергозберігаючі технології. Проте, найважливіше завдання ще попереду - зробити галузь привабливою для інвесторів, адже потрібних на модернізацію коштів не мають ані комунальні підприємства, ані ЖЕКи.

Реалії та перспективи розвитку галузі обговорили на нараді обласні, районні та міські чиновники із заступником Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Григорієм Семчуком.

Він подякував місцевій владі за спільне бачення напрямків реформування та пообіцяв фінансову підтримку для Рівненщини на реалізацію пілотних проектів.

- ЖЕКи - вчорашній день, - зазначає заступник міністра Григорій СЕМЧУК. - Без реальних власників житла не запрацює ринок послуг з його експлуатації, а отже люди не відчують ефекту від реформування ЖКГ. Альтернативи ОСББ не існує. Послуги повинні надаватися на конкурсній основі, і саме об’єднання співвласників мають вибирати гідного підрядника. ЖЕКи ліквідовувати не потрібно - якщо вони витримують конкуренцію, то нехай працюють. Якщо ж ні - їх замінять приватники.

За таким принципом у Рівному вже працюють 90 ОСББ. Щоб їх кількість зросла, у міськвиконкомі навіть створили відділ реформування житлово-комунального господарства та тарифної політики при управлінні ЖКГ.

- У місті, області та державі є повне розуміння і спільне бачення, куди рухатися, - говорить міський голова Рівного Володимир ХОМКО. - Альтернативи реформам немає, оскільки рух уже пішов. Щоправда, темпи не такі, як хотілося б. Наприклад, за кордоном створення об’єднань стимулювала держава: люди не отримували дозвіл на приватизацію квартир без реєстрації юрособи, яка б відповідала за утримання будинків і прибудинкових територій. У нас же просто роздали квартири, а горища, сходові майданчики та підвали залишилися без власника. Тож нині потрібно заповнювати цю прогалину.

Рівняни, як і решта українців, не поспішають наздоганяти закордонних сусідів. А все через підтоплені підвали, діряві дахи, аварійні ліфти та обшарпані під’їзди. Люди розуміють, що самотужки не назбирають мільйонів, які необхідні на ремонти. Тож і вичікують фінансування на латання дірок, а потому обіцяють об’єднання. Чиновники зрозуміли, що без фінансового заохочення процес не піде, а тому гроші стягували звідусіль. У Рівному реконструювали 23 житлових будинки, в яких створені ОСББ, за рахунок коштів екологічного фонду ПРООН. Крім того, в області ремонтували дахи та ліфти за гроші зі Стабілізаційного фонду. І якщо для отримання держкоштів на інші проекти було потрібне співфінансування, то у випадку з ОСББ, дольової участі громади не передбачали.

Як результат, торік на Рівненщині заснували вдвічі більше об’єднань, ніж у 2009-му. Загалом в області функціонує 241 ОСББ, які обслуговують майже 300 багатоповерхівок. Крім того, 136 висоток обслуговують 14 приватних підприємств, що також демонополізує цей сегмент ринку.

За словами заступника голови облдержадміністрації Володимира НОВАКА, фінансову підтримку створення ОС-ББ практикуватимуть і надалі.

- До столиці скерували пілотні проекти, на реалізацію яких потрібні гроші з держказни, - розповідає Володимир НОВАК. - Їх розгляне конкурсна комісія і тоді стане відомо, яка сума зі ста державних мільйонів надійде на Рівненщину. Щоб залучити якомога більше грошей, фахівці готують додаткові проекти, які передбачають створення ОСББ і впровадження енергозберігаючих технологій. Пропозиції подають Рівне, райони та міста обласного значення. Також підготовлені 30 проектів, які підпадають під національну програму “Питна вода”. На неї у держбюджеті зарезервували 400 мільйонів. За ці гроші запланували встановлювати системи доочистки води в садочках, школах і лікарнях.

Не обійтись краянам і без технічного переоснащення водопровідно-каналізаційного господарства. 15 відсотків водопровідних мереж і стільки ж каналізаційних потребують заміни. Загалом, третина основних фондів вже зношені і чекають модернізації. Торік за умовами співфінансування спрямували більше мільйона державних і власних коштів водоканалу на проект “Реконструкція насосного обладнання ВНС “Київська” м.Рівне”. Втім, через брак 324 тисяч гривень, обладнання досі не здали в експлуатацію.

Відтак столичний чиновник радить впроваджувати нові форми управління: створювати регіональну водну компанію. Тоді основні фонди залишаються власністю територіальних громад області, а функції на управління делегуються ефективним менеджерам, які готові інвестувати в модернізацію.

Без технічного переоснащення не обійтися й тепловикам області, адже 70 відсотків основного і допоміжного обладнання котелень експлуатується понад 20 років. Погана теплоізоляція трубопроводів, пориви тепломереж і застарілі котли з низьким коефіцієнтом корисної дії потребують величезних затрат для надання послуги, проте не гарантують її якості. Тож в обласній програмі реформування ЖКГ запланували замінити, модернізувати та реконструювати майже півтори сотні котлів. Обіцяють встановлювати сучасне енергоощадне обладнання, яке передбачає використання альтернативного палива. Це дозволить зменшити витрати на надання комунальних послуг. Втім, без оплати їх повної вартості не обійтися.

Тож третій напрям реформування ЖКГ - економічний. З неокупними тарифами якості послуг не поліпшити, визнають комунальники й чиновники. Підприємство не продаватиме свою продукцію нижче собівартості, інакше збанкрутує. А комунальна послуга - це той самий товар, за який потрібно платити сповна. Щоправда, нині в області із 17 підприємств теплоенергетики, 14 надають послуги собі у збиток. Тому й не цікавляться ними інвестори. Найгірша ситуація з тепловиками Рівного і за словами Володимира Хомка, швидко вийти на стовідсоткову окупність тарифів не вдасться. Тож рівнянам не загрожує стрімке подорожчання за теплопостачання.

17.03.2011Яна КАЛИНЕЦЬ



Рівне-Ракурс №10 від 17.03.2011p. 
На головну сторінку