Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №516 від 01.09.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Запаморочення голови

Запаморочення голови

На те, що паморочиться голова, скаржиться 10 відсотків пацієнтів, які звертаються по медичну допомогу до невролога. Частота таких скарг з віком зростає.

Від чого в людей, як то кажуть, може крутитися голова, пояснює лікар відділення функціональної діагностики Рівненського обласного клі-нічного лікувально-діагностичного центру ім.В.Поліщука Наталія ОСТАФІ:

- Запаморочення спостерігається при різних хворобах й станах: захворюваннях внутрішнього вуха, крові, серцево-судинної та ендокринологічної патологій, недугах нервової системи, остеохондрозі шийного хребта, недостатньому харчуванні, впливі психогенних факторів, хлистоподібних травмах та ін.

У клінічній практиці найчастіше трапляється шийне запаморочення. Ще сімдесят років тому зазначали, що рухи шиї можуть провокувати напади запаморочення й викликати ністагм - мимовільні швидкі ритмічні коливальні рухи очних яблук в ту чи іншу сторону (тремтіння очей). Такий вестибулярний синдром назвали шийним запамороченням. Також вказано три гіпотези, за допомогою яких дослідники намагалися пояснити цей феномен: нейроваскулярна, порушення соматосенсорного входу та судинна гіпотеза. Утім, серед сучасних гіпотез найбільш поширеною є та, що вертеброгенні запаморочення - це результат неузгодженої діяльності вестибулярної, зорової та шийної аферентації (зв’язку, - автор). Цей дисбаланс особливо проявляється при рухах шиї.

- Від чого це буває, від травм?

- Якщо коротко, то причинами розвитку вертеброгенного запаморочення є зміни стану пропріорецепторів у спазмованих шийних м’язах. Вказані запаморочення патогенетично пов’язані з дегенеративними змінами та травмами шийного відділу хребта. Проріорецептори шиї беруть участь у координації рухів очей, голови та положення тіла, тобто у просторовій орієнтації. У шиї знаходяться утворення, які безпосередньо здійснюють контроль за рівновагою, станом судинних структур, а також серцево-судинною системою. А ще рухи шиї незмінно пов’язані з рухами голови.

- У народі кажуть, що голова може паморочитися від остеохондрозу шийного відділу хребта.

- Вертеброгенні запаморочення при остеохондрозі шийного відділу хребта трапляються досить часто, особливо в осіб старшої вікової групи. Запаморочення турбують людей не стільки в період загострень, скільки в період відносних ремісій, впливаючи на загальний рівень життєвої активності, емоційний стан та працездатність. Погіршення кровопостачання у басейні хребетної артерії тісно корелює зі змінами у шийному відділі хребта. Травматизація остеофітами (кісткові крайові розростання) хребетної артерії, що супроводжується розвитком змін та можливіс-тю формування судинного спазму, створює передумови для погіршення кровообігу.

Відтак у людей старшого віку, враховуючи наявність атеросклеротичних змін у судинах, це призводить до виникнення та прогресування вертебрально-базилярної недостатності, що виявляється насамперед вестибулярними порушеннями - найчастіше системними запамороченнями.

- Яка може бути профілактика вертебральних запаморочень?

- У профілактиці запаморочень важливе місце посідає харчування. Найперше слід обмежити споживання солі. До 1-2 г на день; виключити або звести до мінімуму вживання спиртних напоїв; зменшити рівень споживання рідини та виключити продукти, які містять кофеїн. Також хворі, як мають синдром запаморочення, повинні кинути курити. Понад те, у деяких пацієнтів запаморочення можуть посилюватися при передозуванні алкоголем.

Лікування вертеброгенних запаморочень повинне включати патогенетичну терапію основного захворювання та застосування вестибулолітичних засобів.

01.09.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2011p. 
На головну сторінку