Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №542 від 07.03.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#З перших уст

Володимир Хомко - про зиму, весну та реформу ЖКГ

Володимир Хомко - про зиму, весну та реформу ЖКГ

Зима є традиційно важким періодом для нашої місцевої влади і тому ми попросили розповісти про підсумки нинішнього зимового сезону міського голову Рівного Володимира Хомка.

- Якщо говорити про комунальні підприємства Рівного, то я задоволений роботою теплопостачальних організацій. Вперше за кілька років вони не брали кредит для купівлі газу. Особливо хочу відзначити чудову роботу “Еско-Рівне”. Нормально спрацював і “Рівнеоблводоканал”, хоча фінансовий стан підприємства є вкрай важким, напевно, найгіршим за багато років.

Що стосується стану доріг цієї зими, то хочу зауважити - наші комунальники зробили все можливе для того, аби вони були в нормальному стані. На жаль, катастрофічно не вистачає техніки. Фактично місто має півтора десятки одиниць різнотипних машин, які можна використати для очистки доріг. Цього вистачає лише для підтримання шляхів за умови “м’якої зими”. Всі ми бачили, яка цього року видалася аномальна зима. Прогнози науковців щодо глобального потепління не справджуються, і ми працюємо над кардинальним вирішенням проблеми чистки шляхопроводів у зимовий період. За нашими розрахунками місту потрібно не менше десяти спеціалізованих машин на базі вантажівки “МАЗ”, які зможуть не тільки прибирати сніг, а розсипати почищені ділянки піском та сіллю. Також нашим комунальникам вкрай потрібен хоча б один потужний грейдер. Враховуючи, що один спеціалізований “МАЗ” коштує майже мільйон гривень, а в міському бюджеті грошей на придбання техніки немає, ми звернулися по допомогу до обласної та центральної влади. Сподіваюсь, що вони із розумінням поставляться до наших проблем і допоможуть їх вирішити. Цієї зими ми залучали для прибирання доріг техніку різних комунальних підприємств, але особливого ефекту це, на жаль, не дало.

- Володимире Євгеновичу, чи не очікує обласний центр весняний паводок?

- Не думаю. По-перше, погода в березні очікується доволі сприятлива (принаймні до середини місця не буде сильного потепління). Тому різкого танення снігу не передбачається. По-друге, річка Устя досить добре почищена і готова прийняти достатню кількість талого снігу. Так що нинішньої весни підтоплення Рівному швидше за все не загрожує.

- Володимире Євгеновичу, у нинішньому році комунальну галузь України очікує серйозне реформування, чи стане після його здійснення якість комунальних послуг кращою, а тарифи на них нижчими?

- Це доволі складне запитання. З’ясуймо, що ми маємо сьогодні у галузі ЖКГ. Її основа - це ЖЕКи. Їх сьогодні багато сварять. Я хочу сказати, що система ЖЕКів формувалася у СРСР під зовсім інші “правила гри”. Держава давала гроші на утримання житлового фонду та на капітальні ремонти. ЖЕКи у свою чергу в цілому непогано справлялися зі своїми функціями. Сьогодні держава грошей не дає, а ЖЕКи як структура не мають мотивації добре працювати. Тобто, ми маємо кризу, коли власники житла не хочуть платити за неякісні комунальні послуги, а ЖЕКи не можуть працювати краще, в тому числі і через низький рівень надходжень від громадян.

У такій ситуації реформа назріла і вже здійснюється. Нещодавно до нас приїхала делегація з Івано-Франківська, де вже діє управляюча компанія. Ми уважно вивчаємо досвід колег, бо краще навчитися на чужих помилках, ніж виправляти власні.

Міська влада Рівного розробила для кожного з більш ніж тисячі житлових будинків обласного центру свій власний тариф на комунальні послуги. Тепер власники житла чітко знають куди і на що йдуть їхні гроші. Другим кроком є створення ОСББ. Тобто, тих структур, в яких акумулюються кошти. Саме ОСББ укладатимуть договір із управляючою компанією, яка у свою чергу шукатиме спеціалізовані фірми з того чи іншого виду робіт. На мою думку, в обласному центрі повинно бути кілька управляючих компаній, аби громадяни мали право вибору і укладали договір із тією компанією, яка надає найбільш якісні послуги за справедливими тарифами. У свою чергу управляючі компанії вибиратимуть собі підрядників та контролюватимуть якість робіт за тим же принципом. Саме така схема призведе до того, що в нас створиться ринок комунальних послуг. Власникам житла слід пам’ятати, що ні за радянських часів, ні сьогодні у квартплату не закладені кошти на капітальний ремонт будинків. У радянські часи ці витрати брала на себе держава, а сьогодні цю проблему змушені вирішувати спільно місцева влада та власники житла. Розуміючи, що капітальний ремонт - справа дорога, я виступаю за те, щоб такі роботи проводилися спільно на умовах спільного фінансування. Тобто, частину коштів надає міський бюджет, а частину - власники житла. Однак, у цьому питанні багато залежить від рівня свідомості мешканців, їх розуміння ситуації та бажання жити у відремонтованому, гарно доглянутому будинку.

07.03.2012Записав Володимир КОНЄВ



Рівне-Ракурс №10 від 07.03.2012p. 
На головну сторінку