Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №639 від 16.01.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Потрібно знати

ВІТАМІНИ. ДЕ ЇХ ВЗЯТИ ВЗИМКУ?

ВІТАМІНИ. ДЕ ЇХ ВЗЯТИ ВЗИМКУ?

У зимові місяці ми часто відчуваємо занепад сил і наст­рою, сонливість і загальне нездужання. Так організм сигналізує нам про нестачу вітамінів. Чим заповнити цю прогалину?

Щоб повернути собі сили, наповнити організм енергією і підвищити імунітет, ми часто йдемо, як нам здається, найправильнішим шляхом ­ в аптеку за вітамінним комплексом. Багато хто вважає, що взимку натуральні вітаміни знайти складно, тому більше довіряють хімічним препаратам. Але насправді і в звичайних продуктах харчування корисних речовин достатньо, головне ­ правильно їх поєднувати!

Хімічні

Аптечні вітамінні комплекси можна вживати, але їх обов’язково повинен підібрати лікар після обстеження. Це потрібно для того, щоб не виник­ла нестача одного елемента і надлишок іншого. Наприклад, якщо в організмі і так багато вітаміну С, а ми почнемо споживати його ще більше, це може призвести до неприємних наслідків. Наприклад, може утворитися каміння в нирках, з’явиться алергічна висипка і порушитися робота шлунка. А надлишок вітамінів А, D і F може викликати сильні головні болі і постійну нудоту. Тому навіть призначені лікарем вітаміни потрібно приймати тільки в рекомендованій дозі!

Натуральні

Вітаміни, що містяться в продуктах, засвоюються нашим організмом набагато краще ніж такі ж, але створені за допомогою хімічного синтезу. Просто для того, щоб отримувати максимальну кількість корисних елементів, необхідно знати, як вони між собою поєднуються, і на що впливає кожен з них.

Вітаміни А і Е необхідні для здоров’я шкіри, волосся, слизових оболонок. Впливають на білковий і жировий обмін, покращують циркуляцію крові. Беруть участь в регуляції рівня гормонів і захищають печінку. Взимку ці вітаміни важливо отримувати в достатній кількості, оскільки вони підвищують опірність організму до вірусних інфекцій.

Містяться: в яловичій печінці, рибі жирних сортів, кисломолочних продуктах, яйцях, моркві, насінні соняшника, арахісі, вівсянці і оливковій олії.

ВАЖЛИВО! Ці вітаміни відносяться до жиророзчинних, тому засвоюються тільки в поєднанні з рослинними і тваринними жирами. Наприклад, салат з моркви, заправлений сметаною або рослинним маслом, набагато корисніший, ніж просто морквина.

Вітаміни групи В покращують розумові здібності і настрій, регулюють водний баланс і вуглеводний обмін, запобігають захворюванням шкіри. Оскільки ці вітаміни повільно всмоктуються, їх потрібно вживати регулярно.

Містяться: в хлібі з висівками, броколі, помідорах, бобових, капусті, рибі і морепродуктах, баранині, горіхах, рослинній олії, сухофруктах і гречці.

Вітамін С відомий як один з найсильніших антиоксидантів. Зміцнює імунітет і прискорює відновлення після перенесених недуг. Бере участь в обміні вуглеводів і захищає від стресів.

Міститься: в кропі, петрушці, перці, журавлині, брусниці, обліписі, яблуках, брюссельській капусті, цитрусових, квашеній капусті і буряку.

Вітамін D зміцнює кісткову тканину, захищає від переломів. Цей вітамін можна отримати не тільки з їжі, а й просто в сонячну погоду. Вітамін D дуже важливий для організму, адже без нього практично не засвоюється кальцій, який необхідний для наших кісток ­ опори всього організму.

Містяться: в печінці тріски, жирній морській рибі, яйцях, молочних продуктах, печінці тварин і кукурудзяній олії.

Важливо пам’ятати, що алкоголь і нікотин руйнують більшість вітамінів і мікроелементів, а кофеїн знижує їх вміст в організмі. Деякі лікарські засоби також заважають засвоєнню корисних речовин. До них відносяться снодійні та проносні засоби, а також антибіотики.

До речі, заморожені овочі, фрукти і ягоди зберігають практично всі свої корисні властивості, тому їх можна розглядати як повноцінне джерело вітамінів взимку. Розморожувати їх необхідно безпосередньо перед вживанням, не піддаючи довгій тепловій обробці.

16.01.2014Лікар­методист ОЦЗ Галина КАШПЕР



Рівне-Ракурс №10 від 16.01.2014p. 
На головну сторінку