Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №706 від 14.05.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Огірковий сік поверне здоров’я

Огірковий сік поверне здоров’я

Огірок на 95-97% складається з води, проте це не звичайна вода з крана, а “жива”, структурована самою природою, яка має цілющу силу. Учені з’ясували, що в разі вживання огіркового соку відбувається омолодження всього організму людини. Цей природний еліксир має здатність розчиняти й виводити шкідливі речовини, які роками накопичувалися в організмі - травному тракті, печінці, нирках, сечовому міхурі тощо. До того ж він очищає кров від токсинів. Застосування огіркового соку як сечогінного засобу, на відміну від інших, не призводить до втрати організмом калію, сірки, кремнію та інших мікроелементів.

Відомі випадки, коли вживання по 0,5 л огіркового соку на день за кілька місяців призводило до повного розчинення каменів у жовчному міхурі. Однак, якщо справді підтверджено, що є камені в одному з внутрішніх органів, лікування варто починати обережно, прислухаючись до своїх відчуттів: якщо сольові відкладення значні, то може виникнути дуже болісна колька.

Крім очищення, огірковий сік відновлює кислотно-лужний баланс, зміцнює та поліпшує ріст волосся. Для цього вживають зазвичай суміш соків огірка, моркви, шпинату й салату. При цьому волосся починає рости навіть у разі облисіння. Також він добре діє на пам’ять, стан нігтів і зубів.

“Жива” огіркова вода є чудовою профілактикою атеросклерозу, ішемічної хвороби, нормалізує кров’яний тиск. У разі туберкульозу сік огірка сприяє засвоєнню організмом білків з їжі. Йод, що міститься в цьому соку, практично повністю засвоюється організмом, що робить огірок корисним для профілактики захворювань щитоподібної залози.

А ще огірок - це своєрідний каталізатор, і в суміші з іншим фрешем він посилює корисні якості свого “сусіда”. Наприклад, яблучно-огірковий сік поліпшує склад крові й бореться із захворюваннями серцево-судинної системи набагато успішніше, ніж  ці два  напої, випиті окремо. Дія самого огіркового соку підвищується в комбінації з соками чорної смородини, яблучним, грейпфрутовим (у співвідношенні 2:2:1:1) чи томатним і часниковим (у співвідношенні 20:20:1). 

Однак усі перелічені вище цілющі властивості мають лише огірки, вирощені на присадибній ділянці й не  удобрені різними хімічними сполуками.

Огірковий сік можна отримати за допомогою сокоробки чи відтиснувши перетертий огірок. Для приготування слід брати свіжі неперестиглі плоди. Шкірку зрізати з них не варто: в ній багато корисних речовин. Випити цілющу воду огірка слід протягом 30 хв з моменту її приготування, потім сік починає втрачати корисні властивості. За добу огіркового соку можна випити до 1 л, але не більше 100 мл за один прийом.

14.05.2015



Рівне-Ракурс №10 від 14.05.2015p. 
На головну сторінку