Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №258 від 21.09.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Махінації

«Чорна вдова» - у залі суду

«Чорна вдова» - у залі суду

або Пристрасті навколо складання заповіту

Триває суд над 70-річною рівнянкою, яка виходила заміж за старих і немічних чоловіків, щоб після їх смерті привласнити майно небіжчиків...

У ході судового слідства з’ясувалося, що панянка на схилі літ надто часто виходила заміж. І не за будь-кого - виключно за самотніх чоловіків старшого віку, які страждали на онко- та соматичні захворювання. Шлюби укладалися явно не за коханням, а за розрахунком хитромудрої рівнянки.

Чоловіки з новоспеченою нареченою більше року не жили. За словами свідків, як тільки у чоловіка погіршувався стан здоров’я, дружина, замість того, щоб викликати лікаря, заварювала вікна квартири металевими гратами, ставила на двері найпотужніші замки, відрізала телефонний дріт (щоб не втік) і залишала бідолаху мучитися наодинці з хворобою. Заповіт складала, коли чоловік перебував під дією знеболювального і неадекватно сприймав дійсність. Квартири, залишені у спадок, “чорна вдова” продавала, а своїх чоловіків, за словами сусідів, ховала без зайвого розголосу...

Підписання заповіту - за участю психіатра

- Останнім часом почастішали різноманітні маніпуляції, пов’язані з успадкуванням майна, - говорить головний лікар обласного центру психічного здоров’я населення Ігор МИРОНЮК . - Буває, що за кілька тижнів до смерті заповіт переписується кілька разів на різних осіб (згідно із законом, дійсний той заповіт, який був складений останнім).

- Якщо після смерті людини заповіт викликає сумнів, проводиться посмертна судово-психіатрична експертиза (полягає у вивченні медичних документів покійного, складених напередодні смерті). Результат цієї експертизи може вплинути на перегляд та зміну змісту заповіту, - говорить Ігор Миронюк. - Щоб менше було проблем, документ спадкодавця повинен складатися нотаріусом за участю дільничного лікаря та психіатра, який визначає психічний стан хворого на час підписання заповіту - щоб потім було менше тяганини під час виникнення конфліктної ситуації з приводу успадкування майна. За рік ми проводимо близько 500 експертиз. З них дванадцять відсотків - посмертних.

Сьогодні актуальний секретний заповіт

- У багатьох країнах світу вже довгий час практикується такий вид заповіту, як секретний заповіт. В Україні він набув чинності з 2004 року, - говорить адвокат Ігор Романчук. - Згідно із законом, заповідач має право скласти заповіт, не повідомляючи ім’я спадкоємця навіть нотаріусу. Секретний заповіт у заклеєному конверті подається нотаріусу, який після смерті спадкодавця призначає рідним та близьким зустріч і повідомляє останню волю покійного.

Конверт із заповітом відкривається і оголошується у присутності зацікавлених осіб та двох свідків.

- Це дуже ефективний вид заповіту, який допомагає людині уникнути багатьох перипетій, - продовжує адвокат. - Цікаво, що, за новим законом, особи, які тривалий час доглядали спадкодавця, але не були включені в заповіт, можуть вимагати компенсацію. Спадкоємець повинен буде відшкодувати їм вартість продуктів, ліків та інших предметів, придбаних для спадкодавця за його життя.

Термін “чорна вдова” можна знайти в довіднику з біології - так назвали самку павука, яка після статевих зносин із самцями поїдає їх. Автор роману Михайло Буділов прикріпив цей термін до фатальних жінок, які майстерно зводять чоловіків у могилу.

Хто крайній?

За словами адвоката Ігора Романчука, якщо покійний не залишив заповіту, то, за новим Цивільним кодексом, цей список значно розширився - до п’яти черг. Перша черга - це чоловік (дружина) померлого спадкодавця, батьки й діти (зачаті або всиновлені за життя спадкодавця). Друга черга - рідні брати й сестри, а також дідусь і бабуся з боку батька чи матері. Третя - особи, що прожили зі спадкодавцем як члени його родини не менше п’яти років до дати його смерті. Це дуже актуально для людей, що перебували в цивільному шлюбі. Четверта - рідні дядько й тітка. П’ята - інші родичі (до шостого ступеня) і утриманці (непрацездатні чи неповнолітні особи, якщо матеріальна допомога спадкодавця була для них основним джерелом доходу і надавалася протягом 5 років).

21.09.2006Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 21.09.2006p. 
На головну сторінку