Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №724 від 14.09.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#На замітку

Як економлять на комуналці в розвинених країнах

Як економлять на комуналці в розвинених країнах

Холоди вже близько і українці все частіше замислюються про те, як взимку заощадити на “комуналці”.

Адже у зв’язку із зростанням тарифів на ЖКП (а вже з жовтня середня ціна на компослуги за квартиру в 60 кв. м. Залишить близько 1000 грн. – Авт.) Топити свої будинки по повній не кожному по кишені. “Сегодня” зібрала досвід інших країн, де тарифи ЖКП теж високі, а жителі вже придумали способи обігрітися і заощадити.

Приміром, європейці часто самі встановлюють температуру обігріву, за допомогою регуляторів, на невисоку (+16, +18), а в тій же Японії рятуються за допомогою технологічного прогресу, наприклад, столів і килимів з підігрівом. При цьому, на думку експертів, найбільш прийнятним способом заощадити на рахунках для українців, являється європейський. “Природно це лічильники з регуляторами, які можна встановити, але, наприклад на трикімнатну квартиру це обійдеться в 20 тис. грн, а це собі дозволить не кожен”, – говорить енергетичний експерт Дмитро Марунич.

У Німеччині гріються під електропростирадлами

Німці вкрай економно ставляться до витрат тепла: в Берліні у всіх квартирах стоять лічильники, а більшість будинків отримують тепло від власних невеликих котелень, причому котли часто встановлені на дахах. “У нас багато взимку виставляють на лічильнику котла +16, щоб багато не платити. У квартирах холодно, одягаємося тепліше”, – говорить співробітник одного з комунальних підприємств Ральф Ротц. Вночі німці часто користуються електричними простирадлами, які вмикаються і вимикаються автоматично. У середньому в Берліні взимку за квартиру в 60 кв. м сім’я платить 50 євро на місяць (1250 грн). Але мінімальна зарплата у німців – 3310 євро (82750 грн). В цілому витрати на “комуналку” в Німеччині не перевищують 15%. А у нас цей показник досягає іноді і 50%.

Англія: котел по будильнику і обігрів в ТРЦ

Не дарма в народі ходить приказка, що англійці – дуже педантичні люди. Навіть до оплати послуг ЖКГ у них – свій підхід, в якому вони переплюнули навіть економних німців. За тепло у квартирі площею 60 кв. м вони платять всього 60 євро (1500 грн) на місяць, при середній зарплаті +2630 фунтів (88400 грн). У всіх англійців є лічильники і автономні котли, а батареї на кухні тут не ставлять. “Включаємо опалення тільки вночі. І то – ставимо будильник на 5 ранку, щоб вимкнути котел”, – розповідає мешканка Хестінгса Марія Вільямс. За її словами, іноді температура в квартирі не перевищує 14 градусів тепла. Але, за словами Марії, англійці в цьому проблеми не бачать: сплять під двома ковдрами, а вечори проводять у теплих бібліотеках і ТРЦ.

Японія: гріються електрокилимами

У більшій частині Японії, як і в деяких країнах ЄС, центрального опалення немає. Тому мешканці обігрівають себе самі: крім звичайних електробатарей і кондиціонерів в хід йдуть електричні килими для підлоги, і навіть ковдри з підігрівом. До слова, останнє нововведення дійшло і до України, але популярністю поки не користується.

А ось прогрес японських килимів дійшов до того, що його господар може регулювати температуру нагрівання, гріти якусь певну частину килима, а також виставляти таймер. Ковдри та килими допомагають японцям економити на обігріві повітря всієї квартири. Є у японців і котацу – стіл з підігрівом, під яким деякі навіть сплять! Спеціальний стіл складається з стільниці, під якою встановлений нагрівальний елемент і яка покрита ковдрою так, що його краю звисають до підлоги. Рахунки ж за комунальні послуги в Японії трохи більше українських: 6000-7000 йен на місяць (близько 1200 грн). Але середня зарплата при цьому становить близько 310 тис. Йен (56 тис. грн).

Франція: економних заохочує держава

У Франції тарифи ЖКГ високі: у “комуналку” входить тільки утримання будинку та території (ліфт, охорона і т. і. – Близько 100 євро на місяць), а електрику, газ і вода оплачуються окремо, за лічильниками, встановленими в кожній квартирі ( від 70-100 євро на місяць. – Авт.). Тариф на електрику – подвійний: повний – з 7:00 до 23:00 і пільговий, у півтора рази менше – з 23:00 до 7:00. Середня зарплата тут $2,4 тис. – 64 тис. грн, але економлять навіть багатії, наприклад влітку гріють воду в басейнах від сонячних батарей. Прагнучи до енергоефективності, тут навіть винайшли меблі, матеріал яких при високій температурі зберігає тепло, а при низькій його віддає. А в приватних будинках будують каміни.

Фінляндія: тепло з землі та повітря

У холодній Фінляндії були зобов’язані придумати способи економити на рахунках за ЖКГ, адже в місяць сума становить 200-300 євро, при середній зарплаті майже в 2,5 тис. євро (66,5 тис. грн). У приватних будинках тут встановлюють теплонасоси (повітряні, ґрунтові або водні). Конденсатор насоса знаходиться зовні будівлі, а тепло йде в приміщення. При ціні в 3 тис. євро він дозволяє економити близько 30% електроенергії. Крім того, тут жителі вміють правильно одягатися: рятує додатковий шар одягу з вовни або флісу.

14.09.2015finance.ua



Рівне-Ракурс №10 від 14.09.2015p. 
На головну сторінку