Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №493 від 24.03.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#На порядку денному

Піст: фізичне і моральне очищення організму

У православному християнстві пости мають не лише релігійно-обрядовий зміст, а насамперед спрямовані на зміцнення здоров’я. Їх позитивне значення у тому, що вони очищають організм від шлаків і є своєрідною дієтотерапією в період гострих і хронічних захворювань органів травлення.

Зазначу, що голодування і харчування з обмеженою калорійністю з лікувальною метою відомі ще з часів Древнього Єгипту, Індії, Греції. Їх застосовували жерці, філософи, такі лікарі, як Гіппократ, Авіценна. Є підстави вважати, що люди з давніх-давен вдавалися до голодування і розвантажувальних дієт з лікувальною метою.

Дотримання посту є надзвичайно важливим для здоров’я. Адже м’ясо, хоча і буває корисним для м’язів і мозку, несе у собі багато шлаків, які осідають в кишківнику, нирках, жовчному міхурі.

За харчовими приписами православні пости можна розділити на п’ять категорій.

1 Суворий піст – забо ронена будь-яка їжа, дозволена тільки вода. У медицині це відповідає поняттю повного голодування.

2 Піст із вживанням “сухої їжі” - дозволена неварена рослинна їжа. У медицині це близько поняттю вегетаріанського харчування у формі спожитої сирої їжі.

3 Піст із “вживанням вареного” - дозволено вживання рослинної їжі, підданої тепловій кулінарній обробці, але без пісної (рослинної) олії. Цей тип харчування майже повністю відповідає суворому вегетаріанству.

4 Піст із “вживанням вареного з олією” відповідає попередньому, але допускає вживання рослинної олії у натуральному вигляді і для приготування їжі з рослинних продуктів. Характер харчування відповідає звичайному вегетаріанству.

5 Піст із “вживанням риби”, коли рослинна їжа у будь-якій кулінарній обробці доповнюється рибою і рибними виробами, а також приправляється рослинною олією.

У “пісному” наборі можна знайти всі необхідні вітаміни. Морква, петрушка, свіжа зелена цибуля, кріп містить вітамін А; пророслі зерна пшениці, жита, гороху, вівса (Є і групи В); крупи - гречана, кукурудзяна (групи В); листя капусти (вітамін К); в усіх овочах і фруктах (вітаміни С, Є, групи В, РР).

Комбінуючи весь цей набір щодня по-різному, можна тільки оздоровитися. Авітаміноз вже точно не загрожуватиме. А якщо щоденно з’їдати ложку меду, який багатий на такі мінеральні речовини, як йод, марганець, залізо, кобальт, фтор, цинк, то і зміцнити надовго свою імунну систему, а значить - уберегтися від багатьох хвороб.

До речі, тим, хто страждає на жовчо-кам’яну хворобу, панкреатит, холецистит, переніс гепатит, такого вегетаріанського раціону добре було б притримуватися і після посту.

Акцентую увагу на тому, що людина, яка хворіє, повинна перед постом проконсультуватися з лікарем. Повне дотримання обмежень в їжі для таких людей загрожує загостреннями захворювань.

Враховуючи, що більшість днів у році - пісні, то і система православного пісного харчування в цілому носить гіпоалергенний характер. З медичної точки зору відмова на тривалий час від м’яса, молочних продуктів, риби дуже корисна для організму. Така дієта нормалізує обмін речовин, поліпшує кровообіг. І як результат - омолоджуються клітини організму.

Є думка, що вегетаріанська дієта поліпшує навіть розумові здібності. З точки зору фізіології це пояснюється низьким вмістом по-живних речовин у крові при низькокалорійній дієті. А коли поживних речовин багато, то розумова активність падає.

За даними останніх досліджень Національної академії харчування США, зокрема, Арізонського центру харчування і харчової алергії - єдиною раціональною системою харчування на сьогоднішній день визнана власне система почергового прийому м’ясної і вегетаріанської їжі, оскільки таким чином і травна, і імунна системи людського організму отримують природне тренування і комплексну оздоровчу дію.

Але суворе дотримання християнами постів і пісних днів - це щось більше, ніж правила прийому їжі. Оздоровчий ефект посту - це своєрідне очищення самозцілюючого організму дією благодаті Божої, по вірі самої людини, яка постить, бо піст це не тільки розвантажувальна дієта, а передовсім, моральне очищення.

24.03.2011Валентина КОПЕЛЬ



Рівне-Ракурс №10 від 24.03.2011p. 
На головну сторінку