Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №499 від 05.05.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Кліщі кусають ніжну шкіру

Кліщі кусають ніжну шкіру

Ото життя в нас! Нещодавно закінчився сезон застуд, а вже попереду - кишкові інфекції, які буйно цвітуть посеред спеки, у міжсезоння - активізація іксоподібних кліщів у парках та лісах. Якщо колись кліщ зосереджувався переважно в Карпатах, то в останні роки поширився всією Україною. Кліщі часто розташовуються на кущах, високій траві, нижніх гілках дерев, на стежинах, де постійно випасається худоба, в опалому листі. Найчастіше вони живуть у змішаних лісах із густим підліском і добре розвиненим листяним покривом. Кліщі найбільше люблять молоде травневе листя, а найулюбленіша їхня висота - метр-півтора від землі. Ці павукоподібні переносять кліщовий енцефаліт, берліоз та хворобу Лайма, зафіксовану на території 23 областей, які призводять до серйозних уражень нервової системи.

Але ж не відмовлятися через кліщів від спілкування з природою? Звісно, що ні, кажуть фахівці обласного центру здоров’я і дають цінні поради. - Слід максимально убезпечити себе від нападу маленьких кровопивць. Якщо ви зібралися на прогулянку до лісу або парку подбайте про те, щоб одяг закривав усі частини тіла - руки, ноги, голову. Найкраще надягати однотонний одяг світлого кольору - на ньому буде добре видно кліщів. Запасіться репелентами - засобами, які відлякують комах та павукоподібних і намастіть ними незахищені частини тіла. Місця для відпочинку і сну, якщо робите привал у лісі, необхідно очис-тити від сухого хмизу в радіусі 20 м. Повернувшись додому, потрібно ретельно оглянути одяг і самого себе. Речі випрати і випрасувати, позаяк просте витрушування не допоможе позбутися кліщів, якщо вони вже туди залізли.

Укус кліща ви не відчуєте, тому що разом зі слиною він вводить у ваше тіло анестетик, який діє протягом кількох годин. Вони кусають там, де шкіра найніжніша: на ділянках за вухами, на потилиці, ззаду на шиї, під пахвами. Якщо ви виявили на своєму тілі паразита, змастіть його олією і спробуйте витягнути, покручуючи проти годинникової стрілки. Існує й інший спосіб: нагрійте на вогні звичайну голку і проколіть нею черевце кліща - тоді він легко виходитиме зі шкіри. Умільці ще припалюють кліща щойно загашеним сірником, а потім викручують. Якщо ж хвостик паразита залишився у ранці, видаліть його стерильною голкою, а ранку змастіть йодом чи спиртом. А ще краще - зверніться в травмпункт. Фахівці швидко і без можливих наслідків допоможуть вам провести цю процедуру. Протягом місяця стежте за самопочуттям. У разі появи ознак захворюваності: підвищення температури тіла, припухлості на місці укусу - терміново проконсультуйтеся у лікаря-інфекціоніста.

Перша хвиля активізації кліщів припадає на травень-червень. Друга - на серпень. Але це зовсім не означає, що вони не кусаються в інші місяці теплої пори року.

Тим часом слід берегти від кліщів домашніх тварин. Звичайно не кожен кліщ є переносником небезпечних інфекцій, але щороку кількість тварин, які постраждали від укусу кліща, зростає. Багато власників собак знають про небезпеку цих хвороб для наших улюбленців. Навіть узимку трапляються випадки піроплазмозу, але найнебезпечніший період припадає на початок весни, коли середньодобова температура сягає близько 10 градусів. Цикл розмноження цих дрібних кровососних комах невід’ємно пов’язаний із паразитуванням на тваринах: для того, щоб самка відклала яйця, їй потрібно напитися крові. У місці укусу кліща виникає незначне запалення і тому досить застосування місцевих антисептичних засобів.

Сприйнятливі до зараження собаки переважно молодого віку. Збудник вражає еритроцити тварини й швидко в них розповсюджується. Всередині організму розвивається сильний запальний процес, у перебіг якого “втягуються” всі внутрішні органи. При наявності в організмі хронічних захворювань та інфекцій можлива їх активація і паралельний перебіг хвороб, що уповільнює одужання і потребує додаткових зусиль з боку ветеринарного лікаря та власника тварини.

05.05.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 05.05.2011p. 
На головну сторінку