Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №237 від 27.04.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Бережи посмішку змалечку!

Карієсом можна... заразитися

Карієсом можна... заразитися

Поради маленьким гризунам

Не всі мами знають, що цілувати маленьку дитину в губи - це все майже те саме, що закласти в маленький ротик міну уповільненої дії. Фахівці застерігають: до чотирьох років дитина ризикує заразитися через поцілунок не тільки герпесом, але й бактеріями, що у майбутньому можуть спричинити виразку шлунку і… карієс.

Науковці довели: карієс - це інфекційне захворювання, збудник якого може передаватися в тому числі й через поцілунок. Карієс, як і багато інших стоматологічних захворювань, останнім часом помолодшав. Чорні дірочки з’являються вже на молочних зубчиках. Та не тільки бактерії псують зуби малюка. Неправильний прикус, стоматити, проблеми із яснами - ці та багато інших проблем доводиться вирішувати дитячим стоматологам. Про тих, хто повертає дитині гарну посмішку, розповідає головний лікар міської дитячої стоматологічної поліклініки Надія МЕЛЬНИК.

- Надіє Іванівно, ви працюєте в поліклініці з 1986-ого року. Чи справді завоювати довіру маленьких пацієнтів завжди складно?

- Зазвичай, діти приходять до стоматологів або із погано прихованим страхом, або ж, як от зовсім маленькі, можуть активно захищатися від “злої тітки в білому халаті»- такою вони бачать лікаря у своїй дитячій уяві. Плюються, починають битися, кричати, не дають лікувати, навіть можуть забруднити доктора з ніг до голови (спрацьовує блювотний рефлекс),- як бачите, в дечому наша праця є екстремальною. Згадайте себе у дитинстві, чи не доводилося дорослим міцно утримувати вас у кріслі, поки стоматолог проводить маніпуляції з вашими зубами? Дуже важливо вміти працювати саме з дітьми, знайти до них підхід, витримати їхнє невдоволення. Багато молодих лікарів психологічно не витримують напругу, яку створюють своєю поведінкою їхні пацієнти (а у нас лікуються діти різного віку, від немовлят до 17-річних підлітків). Саме через це у поліклініці відбувається відтік кадрів, лікарі шукають собі легшого і спокійнішого заробітку.

- Чи обов’язково школяру йти до дитячої стоматполіклініки, щоб полікувати зуби?

- Щодо лікування та консультацій, крім дитячої стоматологічної поліклініки, що на вул. Марка Вовчка, 14, в нас створена така система: у 16-ти школах Рівного діють так звані стаціонарні стоматкабінети. У стоматполіклініці працюють такі кабінети - лікувальний, ортодонтичний (“для краси зубів» - можна поставити корегуючу пластину, прибрати дефекти косметичним шляхом), хірургічний (де проводиться оперативне втручання при ускладненнях захворювань ротової порожнини та видалення зубів). Іще у нас можна провести реімплантацію зуба. Якщо пояснити зрозумілою мовою, то, наприклад, вибитий зуб можна “приживити» - потрібно якнайшвидше звернутися до поліклініки, і лікар “посадить», приживить втраченого бійця на його місце у шерензі братів-зубчиків.

Ще однією особливістю нашої поліклініки є те, що ми приймаємо дітей-інвалідів, пацієнтів зі складними випадками (така послуга не надається у жодній з приватних клінік нашої області!). Крім того, саме в нас проходять практику зі стоматології дитинства молоді спеціалісти з Рівного, Івано-Франківська, Львова, Вінниці, Полтави, Києва та інших міст. Загалом у поліклініці працюють досвідчені лікарі, яким дійсно можна довіряти. Нещодавно було придбане нове обладнання, і тепер державна лікувальна установа нічим не гірша за приватні.

- Чи почастішали візити до стоматологів у весняний період?

- Відвідування нашої поліклініки є “популярним» протягом всіх сезонів. Типові причини зимових “негараздів» із зубами - хокей, ковзани, санчата; влітку »ворогами» для зубів стають гойдалки, ролики, самокати, скейти тощо. Хіба що влітку частіше загострюються запальні процеси, можуть з’явитися ускладнення від несвоєчасного лікування зубів.

- Що робити, щоб стоматолога довелося відвідувати рідше?

- Турбуватися про зуби потрібно із раннього дитинства. Будь-яка випадковість може зіпсувати природну посмішку на все життя. На 50 відсотків здоров’я зубів залежить від гігієни, рівно на стільки ж - від стану внутрішніх органів (це можуть бути як спадкові хвороби, так і набуті). Головне - навчити дитину змалку правильно полоскати, промивати (варто розчином солі і соди, що зрівнює кислотне середовище від вжитих вуглеводів) ротову порожнину, - адже там найбільше мікробів, які негативно впливають на зуби, - а також не їсти на ніч солодкого і регулярно чистити зуби. Дотримання цих нескладних правил - ось що є запорукою гарної посмішки! І найголовніше: незалежно від того, болять зуби, чи ні, візьміть за правило відвідувати стоматолога хоча б раз на півроку.

Поспілкувавшися з фахівцем і отримавши цінні поради, вийшла з кабінету, якого даремно боялася в дитинстві. І тепер мушу сказати, що саме цим лікарям я б довірила здоров’я посмішки своєї дитини. А ви дотримуєтеся всіх порад, про які прочитали в нашій статті?

27.04.2006Олена РУДИК



Рівне-Ракурс №10 від 27.04.2006p. 
На головну сторінку