Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №668 від 07.08.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Увага!

Грибний сезон розпочався: будьте пильними!

Грибний сезон розпочався: будьте пильними!

Гриби були об’єктом уваги людини з незапам’ятних часів. Існувало навіть прислів’я “Гриби – хлібу підмога”. Та й збір грибів - дивовижне заняття, яке вводить нас у світ лісу, сповненого загадок, радості і зустрічі з несподіваним, залучає до таємниць природи.

В Європі з 2500 різновидів грибів 200 видів є потенційно отруйними, 80 із них виявляють на території України.

З року в рік кількість випадків отруєнь грибами зростає. Згідно статистичних даних, щорічно 5% випадків отруєнь грибами закінчується трагічно. Різні види отруйних грибів з’являються з ранньої весни і до пізньої осені, тому й отруєння трапляються протягом усього вегетаційного періоду.

Це явище сезонне, якому можна запобігти, але викорінити неможливо. Люди йдуть до лісу, сподіваючись, що біда їх не торкнеться. Але оскільки переконати грибників неможливо, доводиться постійно нагадувати правило: незнайомий гриб в жодному разі не брати.

Найтяжчі наслідки викликають отруєння блідою поганкою, червоними мухоморами, псевдоопеньками. Найбільш небезпечною є бліда поганка. Її легко можна сплутати з печерицею або сироїжкою. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушки або засолювання. Поганку навіть в руках тримати небезпечно! Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння. Бліду поганку від печериці відрізняє колір пластинок під шапочкою. У поганки ці пластинки білі, а в печериці – блідо-рожеві або темно-коричневі. Ознаки отруєння блідою поганкою з’являються лише через 8-12 годин після її вживання: сильні болі в животі, частий пронос, сильна спрага, головні болі, холодний піт. Температура тіла людини знижується до 36-350С, пульс стає слабким, кінцівки – холодними. Свідомість в більшості випадків зберігається. Слід зауважити, що результат отруєння грибами залежить також від віку та стану здоров’я людини, кількості спожитих грибів, натщесерце чи після іншої їжі. Гострі отруєння грибами мають перебіг важчий ніж інші харчові отруєння. Діти і особи похилого віку переносять отруєння грибами найбільш важко. Навіть їстівні гриби малюкам – вороги. Це пов’язано з недосконалістю детоксикаційних механізмів дитячого організму. І лише негайне звернення до лікаря надає шанс врятувати людині життя, поки отрута ще не досягла печінки та не почала руйнувати її клітини.

Принесені додому лісові трофеї треба одразу ж розсортувати і ще раз ретельно переглянути. Це дасть змогу вибракувати “мутанта”. Рішуче викидайте усі сумнівні, також перезрілі, червиві, зіпсовані, прив’ялі гриби. Здоров’я дорожче за “здобич”. І пам’ятайте, що сирі гриби можна зберігати у холодильнику не дов­ше доби. Більшість людей, яких вдалося врятувати після грибного отруєння, стверджують, що збирали лише їстівні гриби.

Отже, аби не сталося лихо, дотримуйтеся основних правил:

.ніколи не збирайте гриби з бульбоподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак;

.дотримуйтеся санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів.

Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, не просолені гриби можуть стати причиною отруєння. Збирання грибів для людини – це завжди “гра з вогнем”. Якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережними! Не ризикуйте своїм життям! Грибник, як і сапер, може помилятися лише один раз!

07.08.2014Лікар-санолог обласного центру здоров’я Валентина Копель



Рівне-Ракурс №10 від 07.08.2014p. 
На головну сторінку