Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №786 від 24.11.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Кілька порад, що їсти та пити, щоб не мерзнути взимку

Кілька порад, що їсти та пити, щоб не мерзнути взимку

Щоб зігрітися в зимову холоднечу, не завжди достатньо одягтися потепліше. Іноді від холоду не рятують навіть кілька светрів. Чому так? Можливо, варто просто змінити раціон харчування.

«Холодовий поріг» у всіх людей різний. Одна людина мерзне при, припустимо, -6 °С, а інша вже при -15 °С. Чому хтось може ходити взимку в спортивній куртці, а комусь мерзлякувато в кожусі та зимових чоботах? Відповісти односкладово на ці питання не можна.

Ми відчуваємо холод не тоді, коли починаємо від нього трястися. Холодове тремтіння - це всього лише безумовний рефлекс, що має регулювати терморегуляцію, але користь від холодового тремтіння незначна.

Людина не має спеціальних органів для протидії холоду, тому доводиться задовольнятися тими, що є. З усіх органів найважливішими для нас у плані морозостійкості є легені, потім шлунок і щитовидна залоза. Першочергове значення має також стан кровоносних судин. Терморегуляція організму - складний процес, підвищена мерзлякуватість може бути симптомом порушень в організмі.

Не замерзнути в холодну погоду нашому організму допоможуть правильно підібрані продукти харчування. Що і як їсти, щоб зігрітися в холоди?

Порада перша

Перед виходом на вулицю в холодну погоду необхідно ґрунтовно поїсти! Причому, чим нижча температура «за бортом», тим калорійнішим має бути ваше харчування. Дієту для схуднення відкладіть до тепла, тому що відсутність у раціоні висококалорійних продуктів узимку може привести до занепаду сил і швидкого замерзання.

Порада друга

У холоди організм краще засвоює їжу, що пройшла теплову обробку. А значить, у раціоні обов’язково має бути гаряча їжа: супи, тушковане м’ясо й овочі, каші, теплі напої. Але не перестарайтеся: їжа повинна бути гарячою рівно настільки, наскільки це комфортно для організму.

Порада третя

Включіть у раціон продукти, що створюють відчуття тепла в організмі, а також комбінуйте їх між собою для досягнення максимального зігрівального ефекту.

У китайській медицині продукти діляться на гарячі, теплі, нейтральні, освіжаючі й холодні. До гарячих продуктів належить більшість спецій (перець, каррі, кориця і т.д.), до теплих - гречка, цибуля, абрикоси, кріп, майоран, часник. Нейтральні продукти - це кукурудза, картопля, морква, інжир. Освіжаючі - спаржа, рис, селера, яблука. До холодних продуктів належать ківі, манго, томати, огірки, кавуни. Зрозуміло, це далеко не повні списки продуктів. Якщо орієнтуватися на «теплопровідність» продуктів, то можна скласти непоганий раціон для холодної пори року.

Що ж конкретно потрібно їсти в морози, щоб не замерзати? Зберігати внутрішнє тепло й комфорт допомагають наступні продукти та їхні сполучення:

М’ясо

У холоди рекомендуються гарячі страви з жирного м’яса, особливо з баранини та свинини - саме вони вважаються найбільш теплотворними з усіх видів м’яса. Також узимку корисні страви з індички: у її м’ясі міститься триптофан - речовина, що допомагає організму впоратися з негативними наслідками зимового стресу.

Дуже цінними з погляду теплотворного ефекту є сполучення м’яса з іншими продуктами, які підсилюють його корисні властивості. Насамперед, це тушковані овочі та спеції.

Сало

У морози це незамінний засіб, що не тільки зігріває, але й допомагає підтримувати імунітет. У салі присутня одна з найцінніших жирних кислот - поліненасичена арахідонова. Ні в якому іншому продукті її немає. Арахідонова кислота регулює роботу серця, входить до складу клітинної мембрани, контролює холестериновий і гормональний обмін, а також імунні реакції.

Якщо говорити про зайві кілограми, то вони з’являються не від сала, а від його надмірного споживання. Невеликий шматочок сала з часником на житньому хлібі - це не тільки смачно, але й дуже корисно, особливо в холоди.

М’ясні субпродукти

Східні медики вважають, що саме в субпродуктах міститься життєва сила, необхідна людині в ту або іншу пору року. Кожному виду лівера відповідає свій сезон. Представники китайської медицини рекомендують узимку включати в меню нирки - їх можна тушкувати, варити і смажити.

Практично всім знайоме відчуття комфорту й тепла, що розливається по тілу з першої ж ложки бульйону. Причому, це відчуття зберігається в тілі надовго, тому бульйон - ідеальний зігрівальний засіб.

Овочі

У першу чергу, це цибуля, часник і хрін - додавайте їх в усі зимові страви. Також теплотворний ефект мають капуста, морква, буряк - ці овочі допоможуть нашому тілу підтримувати внутрішню стабільність у несприятливих температурних умовах.

Важливий нюанс: овочі мають пройти теплову обробку, тому вживайте їх гарячими.

Спеції

Пекучі речовини, що містяться в кориці, перці (особливо чилі), каррі, кропі, подразнюють рецептори травної системи, змушують кров швидше рухатися по судинах і переносити тепло.

До речі, далеко не всі пряності зігрівають! Не варто в холоди вживати страви з ваніллю, кардамоном, коріандром, м’ятою, фенхелем, шафраном - ці спеції здійснюють охолоджувальний ефект.

Гарячі, жирні й гострі супи поєднуютьь у собі теплотворний ефект від м’яса, бульйону, овочів і палючих спецій, що входять до складу страви. Борщ або харчо - відмінний варіант для обіду в морозний день.

Вершкове масло

Жири тваринного походження, зокрема, вершкове масло, дають нам найбільше калорій і, відповідно, енергії для підтримки тепла в тілі. Коли на вулиці мороз, достатньо з’їсти зранку невелику кількість масла, щоб захиститися від переохолодження. Необхідний мінімум у холоди - 20 г вершкового масла на добу людям до 30 років і 10 г - людям старше 30 років.

Пряжене молоко

Тепле молоко та напої на його основі (какао, кава лате) - відмінний засіб, щоб зігрітися. Особливо, якщо об’єднати теплотворний ефект молока з дією зігрівальних спецій - меленого кореня імбиру й кориці. Також у молоко додають мед. Такий коктейль відмінно прогріває організм. А якщо в цей напій додати чайну ложку вершкового масла - зігріваючий ефект підсилиться!

Будьте здорові!

24.11.2016



Рівне-Ракурс №10 від 24.11.2016p. 
На головну сторінку