Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №904 від 14.03.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Холодні пальці

Холодні пальці

Це явище має медичні назви — хвороба Рейно і синдром Рейно. Подібні відчуття може пережити будь-яка людина. Однак комусь для цього потрібно зануритися в крижану ополонку, а іншому достатньо за температури –1°С вийти на вулицю в тонких рукавичках... Пальці біліють і навіть набувають блакитного відтінку. Відігрівшись, стають червоними й опухають. Відновлення кровообігу часто супроводжується болем, який після глибокого охолодження може бути тривалим і навіть нестерпним. Причина зовсім не в зніженості організму.

Ця патологія може бути результатом спадкової схильності, надмірної активності вегетативної нервової системи, тих чи тих дефектів сполучної тканини, травм центральної нервової системи, емоційних проблем. Хоч якою була б причина, відчуття дуже неприємні. А тому не варто покірно миритися з ними, вважаючи їх особливостями своєї конституції. Хвороба та синдром Рейно зазвичай не потребують медичного втручання. Проте в серйозних випадках пальці можуть слабшати і втрачати чутливість, тому варто звернутися до лікаря, якщо вам здається, що ситуація змінюється на гірше. А щоб цього не сталося, постарайтеся змінити свій спосіб життя.

— Рухайтеся. Рух розганяє кров і підтримує периферійні судини в розширеному стані. Робіть кілька енергійних вправ перед тим, як вийти на холод, — це набагато ефективніше, ніж намагатися відігріти вже змерзлі кінцівки.

— Тренуйте судини. Життя в закритому приміщенні за постійної температури послаблює механізми терморегуляції. Чергування спеки і холоду тренує їх. Баня і сауна, контрастний душ, ходьба босоніж, розтирання снігом — усе піде на користь. Якщо холодові процедури вас лякають, почніть із контрастних ванночок для рук і ніг. Усе це допоможе набагато довше перебувати на холоді, не відчуваючи дискомфорту.

— Залізо — важливий мікроелемент. Температура поверхні тіла жінок у цілому нижча, ніж у чоловіків. Холодні руки і ноги також частіше бувають у жінок, тому що переважно вони страждають від дефіциту заліза. Його нестача впливає на роботу терморегуляційних механізмів організму. Найпростіший аналіз крові на гемоглобін покаже, чи не тут криється причина вашої проблеми. Якщо цей показник низький, постарайтеся «підтягти» залізо до норми: їжте продукти, багаті залізом, приймайте полівітаміни, а якщо лікар рекомендує — то й препарати заліза. Залізовмісні продукти: качка, яловичина, печінка та інші органи (для частого вживання не рекомендуються, але зрідка, для різноманітності дієти, цілком припустимо), устриці (тільки варені), зеленні овочі — цибуля, шпинат, бадилля молодої ріпи, редиски, гірчиці, моркви, салат, крес-салат, листя кульбаби, кропива, щавель; гарбуз, зелений горошок, червона і біла квасоля, томати (але тільки сирі), капуста, часник, картопля в мундирі, сочевиця, хрін, квасоля, огірки; морська капуста; сардини, соєві продукти; яблука, груші, суниці, вишні, будь-які сухофрукти, малина, полуниці, персики, сливи, смородина.

— Оселедець «під шубою» і без, а також скумбрія, сьомга, макрель та інша жирна риба — зменшують хворобливі спазми судин рук і ніг і в цілому поліпшують кровообіг. Їжте їх регулярно в холодну пору року.

— Більше пийте. Зневоднення знижує в організмі об’єм крові, яка циркулює. Велика чашка гарячого бульйону — найліпший варіант перед виходом із дому. Трав’яний чай із медом, настій шипшини або домашній лимонад — особливо корисні в холодну пору року. Зведіть до мінімуму споживання кави та інших напоїв, що містять кофеїн, — вони звужують судини.

— Навіть пасивне куріння шкодить. Тютюновий дим дуже негативно впливає на кровообіг, навіть якщо курите не ви, а ті, хто вас оточує.

14.03.2019



Рівне-Ракурс №10 від 14.03.2019p. 
На головну сторінку