Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №911 від 02.05.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Де знайти вітаміни навесні?

Де знайти вітаміни навесні?

Запас вітамінів в організмі напровесні помітно знижується. Але саме вони «відповідальні» за наше активне та здорове життя. Отож, якщо ви почуваєтеся млявим, часто дратуєтеся через дрібниці, вам важко встати зранку з ліжка, хоча спати лягли непізно, складно сконцентруватися на службових завданнях — саме час подумати про введення в раціон вітамінів. Порадами, як збагатити раціон вітамінними продуктами весняної пори, поділилися лікарі університетської лікарні медичного університету м. Тернополя та спеціалісти в царині здорового харчування.

Що простіша страва, то більше в ній вітамінів, вважає заступник головного лікаря університетської лікарні Любов Задорожна. Тому навесні, як і взимку, не обов’язково бігти до супермаркета за екзотичними овочами чи фруктами. Їх легко можна знайти на власній кухні чи на присадибній ділянці. Приміром, для своєї родини Любов Василівна частенько готує салат із заготовленої ще восени ріпчастої цибулі, яка майже до весни зберігає свої корисні вітамінні властивості. Для цього потрібно накраяти тоненько цей овоч напівкільцями, посолити, аби цибуля «відпустила» сік, а вже через кілька хвилин заправити олією. Дуже смакує гостям пані Любові білий соус, його вона готує із натертих на тертці з найменшими отворами хрону, сметани, вареного яєчного жовтка та солі за смаком. Якщо є, можна додати кілька ложечок домашнього майонезу. Охочі можуть спробувати за її рецептом і весняний салат, приготовлений із листя кульбаби (попередньо вимоченого у солоній воді), зеленої цибульки, вареного яйця та листя молодого щавлю. Цю вітамінну «бомбу» потрібно посолити та заправити олією, змішаною із чайною ложкою лимонного соку.

Щодня з’їдайте 1 см кореня кульбаби

Для зміцнення імунітету пропонує кульбабу й директор приватного підприємства народної медицини «Барвінок» фітотерапевт Марія Тройчак. Але використовувати радить уже не листя, а корінь кульбаби, який у квітні та травні має особливу силу. Він містить речовину (тараксацин), це гірке біле молочко, яке виділяється на зламі. Але, як виявилося, саме воно і є найкориснішим для організму. А ще в корені містяться тритерпенові сполуки, інулін, стерини, флавоноїди, вітаміни, макро- та мікроелементи (особливо багато солей заліза, фосфору й кальцію), каучук (до 3%), слиз, жирна олія. У народній медицині добре відомо, що часто корінь кульбаби допомагає в тих випадках, коли інші засоби безсилі. Їжте хоча б сантиметр кореня кульбаби щодня і отримаєте запас корисних речовин на увесь рік, радить фітотерапевт. Пані Марія пропонує приготувати цілющі напої, які допоможуть у лікуванні багатьох недуг. Приміром, каву з підсмажених коренів (їх треба змолоти в кавомолці). Зокрема, звертає увагу жінок: у тих, хто п’є таку каву, - надзвичайно красива шкіра, спокійний характер та весела вдача. Чайна ложка кореня, заварена склянкою киплячого молока, тонізує кишечник, усуває хронічні запори, що особливо показано в разі геморою. Цей засіб поліпшує й обмін речовин, діє заспокійливо. Адже назва кульбаби походить від грецького слова, яке в перекладі означає «заспокоювати». Ось чому таку каву радять пити ввечері. Але хворим на гіпертонію, на жаль, цей чудовий напій протипоказаний, оскільки підвищує тиск крові. Якщо до підсмаженого кореня кульбаби додати смажені жолуді та ячмінь у співвідношенні 1:2:7, то таку каву (чайна ложка на склянку молока) можна пити навіть тяжкохворим на цукровий діабет. А для здорових людей – це цілющий напій.

Черемша — джерело вітаміну С і А

Цікаві рецепти запропонувала лікар-фізіотерапевт університетської лікарні Мирослава Гнатко. Для її фірмового салату потрібно взяти пучок черемші, трішки листя кропиви, попередньо ошпареного окропом, дрібно порізати цю зеленину і додати трохи домашнього сиру та подрібнених волоських горіхів. Заправити цю смакоту сметаною та присолити. Доволі пікантний смак має черемша у поєднанні з натертим на «буряковій» тертці коренем селери. Заправляє такий салат пані Мирослава спеціальною підливкою, для якої треба взяти кілька столових ложок олії, чайну ложечку лимонного соку, на кінчику чайної ложки гірчиці та дрібку солі. Поділилася вона й рецептом універсальної заправки для салатів, яку можна використовувати і для весняних, і для літніх овочів. Отже, до кількох столових ложок олії слід додати чайну, але неповну, ложечку меду, столову ложку соку лимона (згодиться яблучний оцет), трішки гірчиці і кілька невеличких зубків часнику. Не забудьте про сіль. До слова, нині в продажу з’явилася спеціальна морська сіль, призначена для приготування страв, саме вона додасть вашим кулінарним шедеврам неповторного смаку та довершеності. До того ж така сіль дуже корисна для організму.

Березовий сік замінять вода, мед і лимон

А ще запропонувала пані Мирослава рецепт напою з березового, лимонного соків, меду та родзинок. Усе додати за смаком, настояти кілька годин, і чудодійний еліксир готовий. Він не тільки смакує всім членам її родини, а й є чудовим вітамінним засобом навесні, особливо помічний тим, у кого анемія, зауважує лікар. Якщо у вас немає березового соку, можна обійтися звичайною, але, звісно, очищеною водою, до якої додати мед, сік лимона, навіть кілька шматочків льоду чи замороженого соку малини, смородини. Напій можна робити й на основі настою шипшини, щоправда, лимонного соку потрібно додати менше. Однак, тим, у кого підвищена кислотність шлункового соку, варто порадитися з лікарем щодо вживання вітамінних напоїв, а для здорових людей це справжній нектар молодості, здоров’я та краси.

02.05.2019



Рівне-Ракурс №10 від 02.05.2019p. 
На головну сторінку