№912 від 10.05.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Аналізи крові допомагають лікареві скласти картину більшості захворювань. Бажано, щоб лабораторії було оснащено сучасним устаткуванням, яке дає можливість «відокремлювати зерна від плевел» на всіх етапах досліджень. Років п’ятнадцять тому, запідозривши якісь негаразди, я попросив пацієнта зробити звичайний аналіз крові в поліклініках його району. На всіх чотирьох бланках крапка в крапку, літера в літеру збіглися лише прізвище пацієнта і його ініціали. Цифри в аналізах відрізнялися, часом досить разюче. Це я розповів не для того, щоб люди не довіряли висновкам лабораторій. Хоча в окремих випадках можна й потрібно перевірити ще раз отримані дані. Особливо, коли огляд та інші діагностичні методи дають підстави засумніватися в зазначених цифрах. Можливо, біля дверей маніпуляційного кабінету була довжелезна черга. Або в людини, яка здавала кров, дорогою зіпсувався настрій. Або в коридорі поліклініки пройняв протяг. Та чи мало слідів зовнішніх чинників і стресових ситуацій проявляються в крові й спотворюють картину основного аналізу!
Отже, перша група крові. Її носії більше від інших схильні до захворювань травного тракту. Зокрема, виразки шлунка або дванадцятипалої кишки. Ймовірна схильність до алергії, артриту, захворювань ендокринної системи й до порушення зсідання крові. Друга група крові. Люди з цією групою крові мають схильність до захворювань серця, цукрового діабету, хвороб печінки, анемії, захворювань легенів. Третя група крові. Її носіїв може переслідувати синдром хронічної утоми, серйозний ризик занедужати на діабет і розсіяний склероз. Четверта група крові. Хто має цю групу крові, часто застуджується, хворіє на ГРВІ (колишнє ГРЗ), грип, ангіну. Велика ймовірність гастриту зі зниженою кислотністю. Схильність не обов’язково реалізується. Просто потрібно її враховувати й енергійніше займатися профілактикою. Наприклад, за схильності до хвороб шлунка - добре харчуватися, вилучивши алкогольні напої й сигарети. Носіям 2-ї та 4-ї груп крові не зайвим буде приділити увагу профілактиці онкозахворювань.
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ
Гематокрит. Або гематокритне число. Показує, скільки відносно плазми (рідкої частини) в крові еритроцитів і тромбоцитів. Відношення об’єму ферментних елементів крові до об’єму плазми дає уявлення про загальний об’єм еритроцитів. Норма - від 36 до 45 відсотків. Якщо результати аналізу перевищують норму - організму бракує води, якщо нижче - це прямий показник того, що нових клітин у крові утворюється явно недостатньо. Або ж того, що відбулася значна втрата крові. Гемоглобін (Нb) по артеріях переносить кисень до органів і тканин. По венах, у зворотному порядку, - вуглекислий газ. Норма - від 120 до 160 грамів у літрі крові. Нестача гемоглобіну свідчить про недокрів’я, втрату крові, деякі спадові хвороби. Лейкоцити. Білі кров’яні тільця, завдяки яким організм може боротися з інфекціями. Норма - 3-8х10 9 (ступінь) клітин на літр крові. Кількість лейкоцитів різко зростає за інфекційних захворювань і за лейкозу, падає за онкологічних та імунних захворювань. Тромбоцити (PLt). Регулюють зсідання крові. Норма - 170- 450-10’ од/мкл на літр крові. Нестача свідчить про імунологічне захворювання, надлишок - про схильність до утворення тромбів. ШОЕ. Свідчить про швидкість осідання еритроцитів - формених елементів крові. Норма - до 15 мм на годину. Перевищення сигналізує про активний запальний процес.
Біохімічний аналіз крові
Глюкоза. Норма - 3,3 - 5,5 ммоль/літр. Нижче від нижньої межі - свідчення недостатнього й нерегулярного харчування, гормональних захворювань. Вище - цукровий діабет. Загальний білок. Норма - 60-80 г/л. У разі погіршення життєдіяльності печінки, нирок і недоїдання - цифри нижчі за норму. Загальний білірубін. Норма - 20,5 ммоль/л. Показник життєдіяльності печінки. Підвищується за гепатитів, жовчнокам’яної хвороби, руйнування еритроцитів. Креатинін. Норма - 0,18 ммоль/л, не більше. Показник життєдіяльності нирок. Перевищення норми - ознака ниркової недостатності, нижче - збої в імунітеті. Треба подбати про його підвищення.
Кров за межами артерій і вен
У мокротинні. Не привід втрачати голову й приміряти до себе симптоми смертельних захворювань. Можливо, це наслідок нестримного блювання або надривного кашлю - порвалася судина. Як чинити? Постаратися притлумити кашель, випити води, лягти й покласти щось холодне на груди. Потім піти на прийом до терапевта. У разі рясної кровотечі - без зволікання викликати «швидку».
У випорожненнях. Якщо випорожнення за кольором нагадують кавову гущу, то причина, найімовірніше, у хворобі кишок або шлунка. З консультацією лікаря - хірурга або терапевта - відкладати не слід. Поодинокі випадки можуть свідчити про ерозивний гастрит - наближення виразкової хвороби. Червона кров у випорожненнях - може з’явитися за кровотечі з товстої або прямої кишки, з анального каналу. Найчастіше - це симптом геморою, що супроводжується тріщинами в задньому проході. Як чинити? Лягти, постаратися уникати будь-яких фізичних навантажень. У разі краплинної кровотечі - без зволікання звернутися до проктолога або терапевта. Рясна кровотеча - викликайте «швидку».
У сечі. Червоний колір сечі може бути наслідком їжі з буряками. За день-два після переходу на інший раціон сліди буряків зникнуть. У жінок, якщо причина не в менструальному циклі, що збився, так сповіщають про себе захворювання жіночих органів, наприклад ерозія матки. І кожному разі візит до гінеколога не буде зайвим. Темна кров може свідчити також про хвороби, які зачаїлися в нирках, червона - у сечовому міхурі або сечоводі. За сечокам’яної хвороби камінчик, який проходить по сечоводу, може спричинити рясну кровотечу. Що робити? У разі, якщо виділення крові супроводжується болем, приберіть позу ембріона й не баріться з викликом «швидкої». Тим паче, коли кров з’явилася після удару, падіння або травми. Можливо, це наслідок ушкодження або розриву внутрішнього органа. Відсутність болю за наявності крові – обов’язковий привід звернутися до уролога або хірурга.
У сльозах. Найімовірніше, кров у сльозах - наслідок удару в око, через що лопнула судина. А можливо, кров - наслідок задавненого до появи ерозії кон’юнктивіту. Як чинити? Прохолодною перевареною водою промийте око й - до окуліста!
10.05.2019 | Володимир БЕРСЕНЄВ, лікар-невропатолог вищої категорії, заслужений лікар України |
Рівне-Ракурс №10 від 10.05.2019p. На головну сторінку |