№936 від 24.10.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Сучасні технології
Проблема українських доріг – не у відсутності грошей, а у відсутності правильної, науково обґрунтованої, прорахованої не на 5-10, а на 50 років національної стратегії будівництва та утримання дорожньої інфраструктури країни. В економічно невиправданому ігноруванні попередніми керівниками дорожньої галузі світового досвіду застосування цементобетонних доріг (ЦБД), акцентує кандидат технічних наук Сергій ЧУДНОВСЬКИЙ, директор НВП «МІСТІМ» – відомого українського розробника та виробника спеціальних добавок для дорожніх бетонів системи «КОМПЛЕКС». «Якщо Україна почне раціонально використовувати власні природні ресурси і заливати дороги бетоном, звільняться величезні фінансові ресурси на інші потреби», – зауважив Сергій Михайлович.
Якщо Україна перейде на цементобетонні дороги, вона менше залежатиме від північного сусіда
Під час спільного брифінгу з міністром транспорту і комунікацій Республіки Білорусь Олексієм Авраменком у рамках Другого форуму регіонів, який відбувся 3-4 жовтня цього року в Житомирі, міністр інфраструктури Владислав Криклій запевнив, що в найближчі п’ять років в Україні будуватимуть автодороги із застосуванням сучасних технологій, серед яких і цементобетонні дороги за прикладом Білорусі. Отже, ідея будівництва ЦБД, нарешті, здобула державну підтримку. Інакше й бути не може. Об’єктивні наукові дослідження та порівняльний аналіз будівництва автомобільних доріг з асфальтобетону і цементобетону підтвердили: бетонні дороги завжди були більш довговічними, ніж асфальтові. Завжди! За словами експертів, при якісному укладанні та з належним обслуговуванням асфальт може протриматися до 30 років, тоді як цементобетонна дорога служитиме до 60 років.
Україна прагне інтегруватися до Євросоюзу, а в ЄС добре вміють рахувати гроші. Якщо дорога з бетону і цементу якісніше та дозволяє економити, там побудують саме її. На відміну від України, щороку таку дорогу перекладати не вийде, і попіаритися на дорогах перед виборами теж. До того ж, якщо Україна перейде на ЦБД, вона менше залежатиме від північного сусіда. Росії вигідно постачати нам бітум – для неї це один важелів економічного закабалення України та підтримки власної економіки коштами українських платників податків.
Бетонна дорога потребує першого «косметичного» ремонту тільки після
12-ти років служби
Попри те, що первісна вартість будівництва бетонної дороги вище, ніж асфальтової, в довгостроковій перспективі загальна собівартість «бетонки» виявляється набагато нижче, зважаючи на свою економічність в обслуговуванні. Якщо довговічність бетонних доріг 20-25 років до першого ремонту, то асфальтових – максимум 5-10 років, після закінчення яких потрібен комплексний ремонт або повна заміна дорогого асфальтового покриття. Побудувати один кілометр асфальтової дороги в півтора рази дешевше, ніж бетонної. Але витрачаються на бетонні дороги тільки тому, що вони незалежні від сезону і в них можна перебачити підігрів покриття взимку за рахунок джерел альтернативної енергетики.
Найголовнішою перевагою бетонної дороги є тривалий термін її служби завдяки винятковій міцності. Деякі дослідження в США, де бетонні дороги успішно використовуються і контролюються протягом багатьох років, переконливо показали, що середній термін служби бетонного полотна складає 34 роки, що у два рази відрізняється від фізичного життя асфальту – 17 років. Держава витрачає мільйони на ремонт асфальту, який вимагає середнього ремонту кожні 3-5 років з повною реабілітацією після 17-ти, в той час як бетонна дорога потребує першого «косметичного» ремонту тільки після 12-ти років служби.
Цементобетонна дорога складається тільки
з натуральних матеріалів і екологічно чиста
Є ще низка переваг ЦБД, на які, вважаю, варто звернути увагу:
+ Бетонні дороги більш комфортні для їзди, їхня поверхня краще уберігає транспортні засоби від ковзання і занесення. Гальмівний шлях нижче на бетонній дорозі, а не на асфальті. Після дощу вона висихає набагато швидше.
+ ЦБД може бути побудована майже при будь-яких кліматичних умовах, натомість асфальт може укладатися тільки при температурі повітря не нижче 15° С і тільки на суху поверхню.
+ Асфальт – це суміш мінеральних матеріалів (щебеню, піску), зв’язана бітумом, який є похідним нафти, що призводить до викиду шкідливих речовин на деяких етапах його виробництва, а також і до змін у своїй хімічній структурі під дією бензину, дизельного палива, мазуту, розчинників та інших речовин. Цементобетонна дорога складається тільки з натуральних матеріалів і повністю екологічно чиста.
+ ЦБД більш безпечні для водіння в умовах низької освітленості. Бетон на 30%-50% світліше, ніж асфальт, тож поглинає менше світла, що забезпечує кращу видимість у нічний час.
+ Транспортний засіб, який їде по гладкій бетонній дорозі, споживає менше палива.
Будуючи бетонні дороги, маємо повністю замкнуту на вітчизняний ринок технологічну схему
В нашій країні використання цементобетонних систем доцільне передусім на дорогах з високою інтенсивністю руху великовагового транспорту, особливо на півдні. Їх вигідно використовувати не тільки на міжнародних і національних дорогах, а й на регіональних та місцевих. Будуючи ЦБД, маємо повністю замкнуту на вітчизняний ринок технологічну схему. Камінь і вугілля – українські, цемент виробляється із місцевої сировини, щебінь та пісок – зі сільських кар’єрів. Отже, ставка на цементобетонні системи – це і зменшення залежності гривні від долара, і створення нових робочих місць для українців.
Сучасна хімія дає можливість виготовляти довговічні та високоякісні бетони. Якщо робити так, як я це бачу, і витратити трошки більше коштів, то укладена з дотриманням усіх вимог «бетонка» не потребуватиме ремонту 50-60 років. Але скупий платить двічі. Та ми не настільки багаті, щоб будувати дешеві дороги. НВП «МІСТІМ» вирішує проблему підвищення довговічності автодоріг і дорожніх споруд активним методом – за рахунок, наприклад, введення до складу бетону органічних полімерів та застосування захисних покрить як у процесі виготовлення бетону, так і під час його експлуатації, наближаючи таким чином цементобетон за деякими показниками, зокрема при динамічних перевантаженнях, до асфальтобетону.
Ми готові взяти на себе частку відповідальності за надійність і міцність цементобетонних доріг
Виготовлення дорожнього бетону з високими показниками довговічності, морозостійкості, атмосферостійкості, зносу, водонепроникності, корозійної стійкості цементного каменю стало можливим завдяки застосуванню в інноваційному продукті НВП «МІСТІМ» спеціальних гідрофобних полімерів, які принципово змінюють характер роботи бетону під впливом агресивного середовища. Якісні автодороги в Україні – це реально. А тому ми готові взяти на себе свою частку відповідальності за надійність і міцність цементобетонних доріг.
Користуючись нагодою, щиро вітаю з професійним святом – Днем дорожника – працівників та ветеранів дорожньої галузі Рівненщини. Ваша сумлінна щоденна праця забезпечує ефективне функціонування транспортного комплексу і дорожньої інфраструктури області, перевезення пасажирів та вантажів усіх галузей народного господарства. Бажаю всім вам добробуту, нових професійних здобутків, наснаги та оптимізму, успішної роботи на благо українського народу!
24.10.2019 | Сергій ЧУДНОВСЬКИЙ, кандидат технічних наук, директор НВП «МІСТІМ» |
Компанія НВП «МІСТІМ» м. Рівне, вул. Курчатова, 18-і, 33018; тел.: (0362) 63-66-14, моб. (050) 339-24-20; nvpmistim@gmail.com; www.mistim.com.ua
Рівне-Ракурс №10 від 24.10.2019p. На головну сторінку |