№1023 від 15.07.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
1 липня в Україні запрацював вільний ринок землі. Відтепер українці стануть справжніми господарями своєї землі, адже зможуть не просто нею володіти, але й вільно розпоряджатися. Розбираємося, як діяти фермерами після відкриття ринку та які нові можливості перед ними відкриває земельна реформа.
Тож, що варто робити фермерам після відкриття ринку землі?
Переглянути договори оренди:
Фермерам необхідно передивитися термін дії наявних договорів оренди. Зовсім скоро такої можливості вже не буде, натомість усілякі невизначеності у договорах спричиняють підґрунтя для маніпуляцій з боку орендодавців.
Реалізувати переважне право на купівлю чи оренду ділянки:
Земельна реформа передбачає, що фермер, який давно використовує певні земельні ділянки, має першочергове право на їх придбання. Жоден агрохолдинг не зможе викупити ділянку у землевласника без згоди орендаря.
Підготуватися до складання договору купівлі-продажу:
Якщо ж фермер вирішує придбати земельну ділянку, яку орендує, перше, на що варто звернути увагу – це дотримання усіх істотних умов договору купівлі-продажу землі. Це, зокрема, зазначення кадастрового номера, цільового призначення, складу угідь, наявних обмежень тощо. Наприклад, фермер, який використовує земельну ділянку без кадастрового номера, може зіткнутися з ситуацією, коли він обробляє чужу землю. Інспектор з контролю за дотриманням земельного законодавства допоможе виявити такі ситуації.
Зробити легалізацію надходжень:
Враховуючи те, що розрахунок за земельні ділянки буде проводитися виключно у безготівковій формі, усім потенційним покупцям необхідно розкрити джерело своїх доходів. Детінізація економіки – іще один важливий ефект земельної реформи.
Користуватися фінансовими інструментами:
Для малих та середніх агробізнесів вартість обслуговування позик не є проблемою. Навіть якщо у фермера в обробці лише 100 га зернових культур, маржа виходить набагато вищою, ніж в європейських країнах з 500 га. При цьому, як показує дослідження Міжнародної фінансової корпорації 2018 року, банки мають кредитні ресурси для потреб малих та середніх аграріїв.
Фінансові інструменти допоможуть модернізувати виробництво, а отже, зробити свій бізнес ще більш маржинальним.
15.07.2021 |
Рівне-Ракурс №10 від 15.07.2021p. На головну сторінку |