Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1040 від 04.11.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Пристрасті за теплом…

Пристрасті за теплом…

Класичний вислів: «В історію можна потрапити, але в неї можна і вляпатись». На жаль, цей вислів повністю підходить до початку опалювального сезону в обласному центрі. Про те, що опалювальний сезон розпочнеться попри розповіді про глобальне потепління, міська влада Рівного повинна була знати, принаймні, є надія, що вона про це знала. Про те, що газ дорожчає, хоча не тільки він, ціна електрики, пального, рівень інших витрат, які тепловики закладають у вартість кожної гігакалорії тепла теж ростуть. Це об’єктивна реальність. При цьому рівень доходів населення, м’яко кажучи, не збільшується такими темпами, які б дозволили спокійно дивитись на суми в комунальних платіжках і платити за тепло. Якщо власники квартир та будинків, в яких встановлено автономне опалення, можуть якось економити тепло, то основна маса мешканців Рівного, яка проживає в багатоквартирних будинках, змушена отримувати тепло централізовано і платити «скільки напишуть в платіжках».

Це проблема не нова і стосується вона всіх міст України. Для того, щоб якось утримати тарифи на тепло хоча б на рівні минулого опалювального сезону, президент України Володимир Зеленський запропонував Асоціації міст України, Уряду та Нафтогазу підписати спільний меморандум, який гарантує те, що вартість опалення та гарячої води для населення на нинішній опалювальний сезон не будуть зростати. При цьому Уряд суттєво допоміг містам, виділивши додаткові надходження для компенсації збитків підприємствам, які виробляють тепло. Меморандум підписали майже всі очільники обласних центрів. Серед кількох мерів, які вирішили «йти своїм шляхом» і не підписувати меморандум був і міський голова Рівного.

Ситуація для Рівного могла стати просто трагічною. Збільшення вартості тепла на 46?%, а саме таким повинен був бути тариф на цю комунальну послугу в нинішньому сезоні для містян, означав лише одне – нові борги, які немає чим платити. В цій ситуації не можна не відмітити роль голови Рівненської обласної державної адміністрації Віталія Коваля. Він зайняв принципову позицію по захисту мешканців Рівного. Саме губернатор рішуче висловився за збереження минулорічних тарифів на опалення та гарячу воду для мешканців Рівного. При цьому, треба бути об’єктивним – більшість депутатів Рівненської міської ради на останній сесії не підтримали в цьому пана Коваля. Спроби «протягнути» рішення, за яким тарифи все одно піднімуть, не є одним з вдалих рішень нинішньої каденції нашої міської ради.

Однак, здоровий глузд і розуміння того, що більшість рівнян не зможе платити більше за опалення, все-таки перемогли. На останньому засіданні Рівненського міськвиконкому вдалося домогтись прийняття тарифів на тепло та гарячу воду на рівні минулорічних, і те, що Віталій Коваль цього зміг добитися, говорить про те, що губернатор вміє не словом, а ділом захищати інтереси містян, відстоювати їх інтереси.

Вже після засідання міськвиконкому автор попросив Віталія Коваля поділитися своїми думками, стосовно цієї проблеми.

«Підняття тарифів на тепло для мешканців Рівного на 46?% – це неприпустимо і така моя позиція. Скажу більше – навіть за тарифами минулого опалювального сезону платити людям важко, і тому борги за комунальні послуги зростають. Тобто, міській владі Рівного вже давно потрібно працювати над зменшенням комунальних тарифів. Як це зробити? Сусідні обласні центри щороку виділяють від 50 до 150 мільйона гривень на розвиток муніципального теплового господарства. Для того, щоб рівняни менше платили за тепло і гарячу воду, потрібні інвестиції в інфраструктуру. Сьогодні зношеність тепломереж в Рівному становить 87?%. Зношеність теплогенеруючого обладнання сягнула рівня в 68?%. На ТЕЦ є котлогенератори, які були виготовленні ще в 1966 році. Це страшні цифри і при наявності такого становища в комунальному господарстві обласного центру ми не зможемо отримувати дешеве тепло. Ось чому сьогодні потрібно розробляти плани з масштабної модернізації та заміни обладнання, інакше вартість тепла буде зростати. Хочу сказати, що центральна влада, Уряд допомагають і будуть далі допомагати міській владі вирішувати проблеми обласного центру, але без роботи міської влади в цьому напрямку ми ситуацію не зможемо кардинально змінити».

04.11.2021Валентина Добровольська

Рівне-Ракурс №10 від 04.11.2021p. 
На головну сторінку