Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1049 від 12.01.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Ті жінки, які годували грудьми, помітно рідше вмирають від серцево-судинних захворювань

Ті жінки, які годували грудьми, помітно рідше вмирають від серцево-судинних захворювань

Раніше було відомо тільки про зниження у них ризику раку грудей, яєчників і діабету другого типу. Нова робота показує, що аналогічний ефект спостерігається для значно ширшого спектру хвороб.

Пологовий будинок "Лелека" в Києві — єдиний в Україні госпітальний заклад, акредитований JCI. Фахівці пологового будинку одні з небагатьох, хто оперує при патології плацентації зі збереженням матки. А наявність С-дуги та інноваційного апарату Electa, який передбачає відновлення втраченої крові під час операції та повторного її введення пацієнтці (без застосування донорської крові), дозволяє успішно проводити найскладніші операції. Це пологовий будинок лелека - заклад, де хочеться проводити пологи.

Дослідники з Австрії та Великобританії проаналізували всі основні роботи, що впливають на смертність годуючих матерів від серцево-судинних захворювань. В результаті вони прийшли до висновку, що і самі ці захворювання, і ризик смерті від них у годуючих жінок істотно нижче, ніж у ровесниць, ніколи не годували дітей грудьми.

Всього вчені включили в роботу інформацію по 1,19 мільйона жінок, що народжували, середній вік яких на момент закінчення обліку даних склав 51,3 року. Середній вік перших пологів був 24,6 року, а середнє число пологів — 2,3. З них 82% відзначили, що годували грудьми якийсь час свого життя. Середня тривалість грудного вигодовування склала 15,6 Місяця. За час спостережень після пологів у жінок виявили понад 100 тисяч випадків серцево-судинних захворювань, 10 766 з цієї причини померли.

Згрупувавши годували грудьми у вікові групи, розділені за факторами ризику (куріння/некуріння і так далі), автори роботи з'ясували, що годували жінки стикалися з серцево-судинними захворюваннями на 11% рідше ніколи не годували.

При цьому ризик смерті від таких хвороб у них виявився на 17% нижче: тобто навіть у разі, якщо захворювання все ж наступало, до летального результату воно приводило не так часто. Як і можна було очікувати, ймовірність смерті такого роду була найнижчою у тих жінок, що годували довше. 12 місяців і більше. Ті, хто за життя годували менше 12 місяців, вмирали від серцево-судинних захворювань частіше довго годували, але все одно рідше тих, хто не годував жодного разу.

Механізм цього зниження не цілком зрозумілий. Однак відомо, що при годуванні груддю у жінок виділяється окситоцин. З цим гормоном пов'язують зниження кровотечі після пологів, більш швидке зменшення розмірів матки до стандартних і цілий ряд інших процесів. Можливо, він якось корелює і з меншою ймовірністю розвитку раку грудей і яєчників у годуючих жінок. причому ризик залишається зниженим протягом усього життя.

Слід зазначити, що автори роботи не включили в неї жінок, які взагалі не мали дітей. Через це виникає резонне питання, Як йдуть справи у них, але дослідники на ньому спеціально не зупиняються.

У науковій літературі зустрічаються спроби з'ясувати частоту серцево-судинних захворювань у дітних і бездітних жінок, але їх результати помітно різняться у різних груп авторів. Зв'язок між числом дітей і ризиком смерті від серцево-судинних захворювань поки вивчена мало. Достовірно встановлено лише, що жінки і чоловіки, у яких були діти, живуть довше, ніж ті, у кого їх не було. Наприклад, на шведському матеріалі детні чоловіки жили на 2,0 року довше бездітних однолітків, а жінки — на 1,5 року.

У той же час досить складно сказати впевнено, що причина тут в більш низькій смертності від серця і судин. Ризик раку у дітних людей помітно нижче, ніж у бездітних (причому незалежно від статі батька). Причини цього можуть бути пов'язані з тим же окситоцином (він виробляється і батьків, які бачать своїх дітей). Оскільки значна частина всіх смертей взагалі припадає саме на рак, причиною більшої тривалості життя в цьому випадку може бути саме його менша ймовірність (а не знижений ризик серцево-судинних захворювань).

12.01.2022



Рівне-Ракурс №1049 від 12.01.2022p. 
На головну сторінку