![]() |
№1049 від 12.01.2022p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
«Я взагалі не розуміла, що відбувається, просто лежала і вмирала дев'ять годин, поки не народився Петя», — такий досвід був, на жаль, у багатьох жінок. Через недостатню підготовку і відсутність знань пологи часто проходять не так благополучно, як могли б. Як навчити жінку бути осмисленою під час пологів, чуйною, дбайливою до себе і малюка?
Не треба квапити і поспішати. Пройти один і той же шлях за десять годин — зовсім не те ж саме, що за два. При швидких пологах ні організм малюка, ні мамині м'які тканини не встигають адаптуватися до змін, що відбуваються, а при плавних пологах ви чекаєте довше, зате витрачаєте менше сил і відчуваєте набагато менше стресу. Пологи люблять спокій. Основна рушійна сила пологів — гормон окситоцин, а головний«гальмо » — адреналін. Страх, хвилювання, суєта, велика кількість зовнішніх збудників здатні уповільнити або навіть ненадовго призупинити родову діяльність (про це багато пише в своїх книгах Мішель Оден). Ідеальні умови для пологів описуються правилом трьох «Т»: темно, тепло і тихо. У більшості випадків пологи не вимагають медичного втручання. Тільки терпіння і достатні знання про себе — і жінка народить самостійно. Зайве, необов'язкове медичне втручання може прискорити процес, створити ілюзію контролю, але зробити пологи більш жорсткими і неосмисленими для самої жінки.
Що відбувається? починаються ритмічні скорочення гладкої мускулатури матки, і шийка матки розкривається від умовного «нуля» до 10 см (повне розкриття). Спочатку хвилі скорочень тривають не більше 20 секунд через інтервал 20 хвилин. Поступово сутички стають частіше і триваліше. В активній фазі 1 періоду вони тривають вже по 40 секунд кожні 3 хвилини. Найсильніші сутички тривають 1 - 1,5 хвилини, а інтервал між ними —2- 3 хвилини.
Скільки триває? Можливий діапазон першого періоду дуже широкий: від 2-3 до 12-14 годин і навіть довше. Перші пологи тривають довше, тому що шийка матки спершу розм'якшується, згладжується, а потім починає розкриватися. На других пологах всі ці процеси відбуваються одночасно, що скорочує перший період.
Що робити? перший період пологів починається з латентної фази: сутички поки не дуже яскраві, вони не помітні оточуючим, та й сама жінка може на них не концентруватися. Можна прогулятися, зайнятися нескладними і приємними справами по господарству, почитати, а найкраще — просто поспати. Ніхто не знає, скільки часу займуть пологи, тому найкраще економити сили.
Як допомогти собі? перш за все, не піднімати суєти. Не бігти в пологовий будинок, а спокійно їхати. Не турбуватися, що хвилі йдуть якось не так, а просто дозволити їм бути. Не думати про можливі складнощі, а спокійно дихати і радіти тому, яку фантастичну і складну роботу вміє, виявляється, здійснювати ваше тіло. В активній фазі пологів буває добре постояти під теплим душем, помедитувати, повисіти на фітболі.
Лайфхак: увага до слів. Позитивний настрій починається з мови. Спробуйте замість «жорстко» говорити «яскраво», замість «довго» — «плавно», замість «сутички» — «хвилі (термін з практики гіпнородів), адже скорочення матки дійсно йдуть хвилеподібно, а на хвилях можна не «схоплюватися», а просто м'яко і розслаблено погойдатися.
Що відбувається? до однієї рушійної сили (скорочень гладкої мускулатури) підключається друга — скорочення поперечнополосатих м'язів Преса. В цей час малюк починає поступово просуватися по родових шляхах між тазових кісток мами. Головка малюка досить податлива і пристосовується до розмірів родових шляхів, але він все одно відчуває здавлювання, опір, його шлях можна вважати воістину геройським. Поступово він розгортається личком до крижів матері, йому доводиться згинатися і розгинатися, але якщо пологи йдуть не дуже швидко, малюк встигає пристосуватися і йде по малому тазу порівняно м'яко. Мама під час потуг відчуває розпирання, ближче до кінця періоду приєднується відчуття, схоже на позиви до спорожнення кишечника (коли голова малюка починає тиснути на пряму кишку). Це означає, що зовсім скоро малюк з'явиться на світ.
Скільки триває? в середньому потужний період займає близько 2 годин, іноді затягується до 3, максимум — 4 годин.
Що робити? Перш за все, знайти зручне положення. Багатьом мамам допомагають вертикальні пози (повиснувши на плечах партнера, спершись на підвіконня). Можна спробувати встати на карачки, підклавши під груди фітбол або подушку, або лягти на бік, високо піднявши і потягнувши рукою до одностороннього плеча зовнішнє коліно. У другому періоді пологів дуже важливо дихання: якщо кров мами і малюка насичується киснем, вони не так втомлюються і зберігають сили, щоб спокійно проходити весь шлях.
Як собі допомогти? Якщо ви народжуєте з партнером, не соромтеся просити у нього допомоги: разом дихати (іноді навіть співати), зберігати тактильний контакт, принести води, освіжити шкіру теплою вологою губкою або термальною водою з спрею.Проміжки між хвилями як і раніше є, і кожен проміжок можна використовувати для повного розслаблення. Якщо перший період пологів був досить тривалий і Ви встигли втомитися, перед початком потуг непогано трохи поїсти або випити чогось теплого.
Лайфхак: самонастрой. Щоб не зациклюватися на власних відчуттях, поговоріть з малюком, підбадьорити його, скажіть, що ви вже пройшли майже весь шлях і залишилося зовсім небагато до вашої зустрічі.
Що відбувається? при ідеальному сценарії: малюк лежить у вас на животі, все ще пов'язаний з вами пуповиною, яку переріжуть, як тільки вона перестане пульсувати. Вам залишається тільки одне зусилля-народити плаценту. Найбільш фізіологічна ситуація-коли лікарі чекають деякий час (до 30 хвилин), поки плацента відокремиться, і ви самостійно історгаете її-зазвичай з однієї потуги.
Що робити? Хороший шлях — заздалегідь обговорити з медперсоналом пологового будинку можливість не використовувати окситоцин без показань для народження плаценти. Як правило, в більшості випадків на потоці це — зайва міра, і ви відмінно впораєтеся із завданням самі.
Як собі допомогти? Якщо все вийшло так, як ви хотіли, під час пологів не виникло ускладнень, і малюк лежить у вас на животі, то допомоги вам не потрібно: швидше за все, ви неймовірно щасливі. Якщо щось пішло не так (малюка не поклали на живіт, забрали кудись, вам довелося дати анестезію, потрібні були будь-які медичні втручання) — допоможіть собі думкою, що ваше життя з малюком тільки починається. Попросіть кого-небудь з медперсоналу якомога швидше повернути вам малюка і першу зустріч проживіть так, як ніби він тільки що з'явився на світ. Маминої любові вистачить на те, щоб вибудувати прихильність, створити любов, дати малюкові здоров'я і благополуччя.
Пологовий будинок «Лелека» в Києві допомагає сім'ям стати щасливими батьками!
12.01.2022 |
Рівне-Ракурс №1049 від 12.01.2022p. На головну сторінку |