Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1051 від 20.01.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Кілька корисних порад щодо весняного розкислення ґрунту

Кілька корисних порад щодо весняного розкислення ґрунту

Більшість рослин не полюбляють як підвищений, так і знижений рівень кислотності ґрунту. Сприятливим для них є нейтральний рівень pH – близько 7 одиниць. Лише на такому ґрунті культури здатні добре зростати і давати багаті врожаї. Як домогтися такої кислотності ґрунту?

Наберіть у скляну ємність трохи ґрунту зі своєї ділянки. Потім влийте туди звичайного 9?%-вого столового оцту і розмішайте. Якщо на поверхні ґрунту почнеться посилене виділення бульбашок, ґрунт на ділянці лужний. Якщо бульбашок буде небагато – рівень кислотності ґрунту близький до нейтрального. Повна відсутність бульбашок свідчить про підвищену кислотність.

У кислих ґрунтах підвищений рівень розчинних солей алюмінію. У малих кількостях цей елемент чинить позитивний вплив на ріст рослин. Однак за підвищення концентрації він не просто шкодить овочам і негативно позначається на їх врожаї, але навіть може призвести до загибелі рослин. Одним з факторів, що збільшують кількість розчинних солей алюмінію у ґрунті, є внесення добрив з хлором – ґрунт після таких підгодівель стає більш кислим. Якщо на вашій ділянці кислий ґрунт, використовуйте тільки безхлорні добрива.

Чим можна розкислити ґрунт навесні? Для цієї мети використовують препарати, що містять карбонат кальцію, тому що саме ця речовина допомагає звільнити ґрунт від розчинних солей алюмінію. Назвемо найдієвіші способи зменшення кислотності ґрунту.

Вапно

Зниження кислотності ґрунту за допомогою вапна – мабуть, найбільш популярний варіант розкислення ґрунту. Одразу хочемо відзначити, що для цієї мети підійде не будь-яке вапно. Для зменшення кислотності використовують:

• гашене вапно (пушонка);

• вапно (вапняний туф);

• вуглекисле вапно (мелений вапняк);

• річкове вапно (гажа);

• цементний пил.

А ось негашене вапно вносити у ґрунт у жодному разі не можна, тому що воно дуже агресивне і має властивість накопичуватися у ґрунті.

Не можна вносити у ґрунт вапно одночасно з гноєм або будь-якими азотними добривами. За умови їх спільного використання відбувається реакція, у результаті якої виділяється велика кількість аміаку, – це призводить до втрати азоту з добрива.

Розкислення ґрунту вапном проводять не частіше ніж один раз на три роки.

Вносять вапно під перекопування: порошок рівномірно розсипають на поверхню ґрунту, а потім перемішують з його верхнім шаром. Норми внесення вапна залежать від рівня кислотності ґрунту:

• на ґрунтах з високим рівнем кислотності на 1 кв. м площі вносять 500 г вапна;

• за наявності середнього рівня кислотності достатньо 300 г на 1 кв. м;

• на слабокислих ґрунтах кількість вапна зменшують до 200 г на 1 кв. м.

Гіпс

Для розкислення ґрунту використовують також гіпс. У нього є одна цікава особливість: для розчинення гіпсу потрібна не вода, а кислота. З цієї причини, потрапивши у кислий ґрунт, гіпс одразу починає діяти і знижувати рівень кислотності до нейтральних значень. Після цього невикористана кількість гіпсу (якщо його було внесено забагато) залишається у ґрунті у незмінному вигляді. Активізується мінерал тільки після того, як рівень кислоти у ґрунті знову збільшується.

Вносять гіпс під перекопування, рівномірно розподіляючи його на поверхні ґрунту.

Скільки гіпсу потрібно для розкислення ґрунту:

• у ґрунти з високим рівнем кислотності вносять 400 г на 1 кв. м;

• для середньокислих ґрунтів вистачить 300 г на 1 кв. м;

• за невеликого перевищення рівня кислотності додають 100-200 г гіпсу на 1 кв. м.

Зола

Для нейтралізації кислого ґрунту відмінно підійде деревна зола. Зола – натуральне джерело калію, фосфору, магнію та інших корисних для рослин елементів. З цієї причини після внесення у ґрунт зола надає подвійну користь: не лише зменшує рівень кислотності, але ще й збагачує ґрунт необхідними рослинам речовинами. Однак проблема у тому, що для отримання відчутної користі кількість внесеної золи на 1 кв. м має бути не меншою за 1-1,5 кг. Якщо взимку ви топите грубки, то знайти стільки золи буде легко. Іншим дачникам доведеться використовувати інші способи розкислення ґрунту.

Як поліпшити лужний ґрунт

Лужний ґрунт негативно позначається на розвитку рослин: вони не можуть засвоїти залізо, магній і цинк, тому страждають через хлороз і починають слабшати. Ґрунти з pH, який нижчий за 7,5, зустрічаються набагато рідше за кислі. І це добре, тому що нейтралізувати лужний ґрунт набагато складніше, ніж кислий.

Для нормалізації рівня кислотності лужних ґрунтів потрібно використовувати фізіологічно кислі добрива.

Сульфат амонію або сечовина

Внесіть їх під перекопування з настанням весни, орієнтуючись на дозування, зазначене в інструкції.

Нерозкислений (верховий) торф

Він не лише нейтралізує лужний ґрунт, але й зробить його більш пухким, поліпшить повітрообмін – норма внесення становить 1,5-3 кг на 1 кв. м.

Перепріла хвоя та хвойна тирса

Такі засоби одночасно підкислять ґрунт і будуть гарними матеріалами для мульчування – на 1 кв. м ґрунту потрібно 3-5 кг.

20.01.2022



Рівне-Ракурс №10 від 20.01.2022p. 
На головну сторінку