Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1094 від 17.11.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

На рівненських кладовищах – порядок…

На рівненських кладовищах – порядок…

Міське комунальне господарство є дуже складним механізмом, в якому цікаво розібратись. Однією з його служб є Комунальне підприємство «Спецкомбінат-ритуальна служба». Це підприємство, яке організовує поховання та опікується міськими кладовищами. Ділянка роботи не сама приємна, але без неї місту ніяк не вижити.

Про те, як працює сьогодні міський «Спец­комбінат», автор попросив розповісти його директора Миколу Миколайовича Володька. Зустрівшись з ним, автор відверто здивувався. За багато років журналістської роботи ще жодного разу не зустрічав такого веселого, оптимістичного і захопленого своєю ділянкою роботи керівника комунального підприємства, яким є директор Рівненського міського «Спецкомбінату». В процесі інтерв’ю не міг не спитати, як стають директорами підприємств, які опікуються кладовищами та організовують поховання. Микола Миколайович директором «Спецкомбінату» працює вже дванадцять років. До цього був одним з керівників «Рівнеоблводоканалу». На нинішню посаду його запросив тодішній міський голова Рівного Володимир Хомко. До речі, сам Микола Володько зізнався, що важче всього йому було сказати про те, що він змінив роботу на водоканалі на посаду директора «Спецкомбінату» власним батькам...

Але повернемось до самого підприємства і його проблем. Наприкінці минулого року в усіх місцевих ЗМІ пройшла новина, що на головному міському цвинтарі – кладовище «Нове» – закінчуються місця для поховання і скоро померлих ніде буде ховати. Через певний час міська влада Рівного відзвітувала, що вдалось домовитись із власниками земельних паїв, які розташовані біля території кладовища про те, що вони дадуть чималу кількість землі для розширення кладовища. Запитав пана Володька яка ситуація сьогодні.

«Непроста. Так, дійсно, місто отримало 12 гектарів землі для розширення меж кладовища «Нове». Землю то ми отримали, але за законом, перед тим як ділянка стане цвинтарем, ми повинні виготовити проєктну документацію, провести земляні роботи, облаштувати доріжки, огорожу та провести водовідведення. Все це капітальні видатки, на які ми сьогодні не маємо права витрачати кошти. Так що ситуація непроста»…

- А на скільки років вистачить цих 12 гектарів землі?

- Питання складне. В середньому ми в місяць проводимо 140-150 поховань. Це в середньому. Минулий рік, через пандемію коронавірусу, смертність була суттєво більшою. Але якщо спиратись на середні показники, то цих 12 гектарів місту вистачить років на десять.

- А скільки у вашого підприємства на балансі кладовищ?

- Ми маємо десять кладовищ та один меморіальний комплекс. Найбільше міське кладовище – це «Нове». Його територія становить майже 63 гектари. Однак є і невеликі кладовища, такі як «Золотіївське» – 0,7 гектара, «Тютьковицьке» – 1 гектар та «Басівкутське». До речі, на останньому навіть є поховання козацької доби. Два кладовища є в Новому Дворі, одне з них діюче. Недіючими є цвинтарі по Дубенській і на Грабнику. А з недавніх пір ми отримали ще кладовище в Квасилові. Ну і меморіальний комплекс в Сосонках. Так що наше підприємство обслуговує об’єкти загальною площею в 90 гектарів.

- Розкажіть, наскільки складно опікуватись таким великим господарством?

- Звісно, на кожній ділянці роботи є свої складності і особливості. Хоча не можу поскаржитись – наше підприємство забезпечене технікою досить непогано. Працює в нас 96 чоловік. Правда, сьогодні – чотири в армії. Обслуговування кладовищ – це підтримання в нормальному стані інфраструктури, очистка території, підрізка дерев, ремонт огорожі. Ну і, звісно, очистка території місць поховання від снігу. У нас є навіть один спеціальний снігоміт та чотири трактори. Робота не дуже примітна, але потрібна, адже місця поховань повинні бути доглянуті і доступні для відвідин рідними та близькими померлих .

- А чим ще займається «Спецкомбінат»?

- Всім, що пов’язано за похованнями. Ми виготовляємо і продаємо домовини, хрести, робимо та встановлюємо пам’ятники, виготовляємо траурну атрибутику. Ну і, звісно, проводимо самі поховання. В нас є п’ять автобусів ритуальної служби. Також є один екіпаж, який займається транспортуванням жертв ДТП, загиблих та померлих, які не мають родичів. Цим теж потрібно займатись. До речі, наше підприємство обслуговує всі гранітні монументи міста. І такою роботою теж займається «Спецкомбінат». Так що роботи в нас багато, але колектив на підприємстві дружний і свої завдання КП «Спецкомбінат» виконує.

17.11.2022Записав Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 17.11.2022p. 
На головну сторінку