Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1179 від 19.07.2024p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Під час купання можна підхопити небезпечну хворобу!

Під час купання можна підхопити небезпечну хворобу!

Влітку під час купання або риболовлі можна заразитися небезпечним захворюванням – лептоспірозом. Його буває складно діагностувати, адже лептоспіроз часто маскується під грип чи COVID-19, а іноді має безсимптомний перебіг.

Улітку, коли люди проводять більше часу біля водойм, в Україні зростає захворюваність на лептоспіроз. Захворіти на лептоспіроз можна під час купання в заражених водоймах, риболовлі, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими і інфікованими тваринами тощо.

Як можна заразитися лептоспірозом?

«Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів, також це може бути худоба, собаки, дикі тварини. Від людини до людини захворювання не передається, – пояснюють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України. – У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот)».

Найпоширеніший механізм передачі – контактний, під час купання і риболовлі в заражених водоймах, сінокосу на зволожених територіях, обробки городу, доглядаючи за хворими або інфікованими тваринами. Також, можливий аліментарний шлях передачі під час вживання зараженої їжі (молоко, м’ясо) і сирої.

Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань, наприклад, грип чи COVID-19. До того ж, інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

Серед симптомів лептоспірозу:

висока температура;

головний біль;

озноб;

біль у м’язах;

блювання та діарея;

жовтяниця;

почервоніння очей;

висипання.

Людина може захворіти в період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Хвороба зазвичай починається різко з лихоманки та інших симптомів. Лептоспіроз може перетікати з першої фази з вищезазначеними симптомами до другої – більш важкої.

Якщо ви помітили ці симптоми та мали контакт із потенційно зараженою водою або тваринами, негайно зверніться до лікаря за номером 103 або 112. Лікування необхідно розпочинати негайно, адже захворювання швидко прогресує та викликає ускладнення.

Лептоспіроз – це особливо небезпечне зоонозне (спільне для людей та тварин) інфекційне захворювання, яке може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) і навіть спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися по медичну допомогу.

Як запобігти зараженню лептоспірозом?

Уникайте заражених водойм: не купайтеся і не рибальте у водоймах, з якими можуть контактувати інфіковані тварини, наприклад, біля водопою худоби.

Вакцинуйте тварин: хатні та сільськогосподарські тварини мають бути вакциновані проти лептоспірозу.

Уникайте контактів із хворими тваринами: не торкайтесь інфікованих тварин і дотримуйтесь заходів безпеки, доглядаючи за ними.

Одягайте рукавички та закрите взуття: під час роботи на городі та збору ягід у лісі користуйтеся засобами індивідуального захисту.

Знищуйте гризунів удома: проведіть дератизаційні заходи у своєму помешканні та убезпечте джерела водопостачання та харчі від забруднення виділеннями гризунів.

Термічно обробляйте продукти тваринного походження.

Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою – зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше, адже захворювання швидко прогресує. Несвоєчасне звернення до лікаря може коштувати життя.

19.07.2024



Рівне-Ракурс №10 від 19.07.2024p. 
На головну сторінку