![]() |
№1208 від 14.02.2025p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Начальник Рівненської ОДА Олександр Коваль поділився позитивним досвідом щодо впровадження в області Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
«Рівненщина є одним із взірцевих регіонів з впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як». Це питання в нашій області проходить червоною ниткою у багатьох сферах – медицині, освіті, культурі, ветеранській, соціальній та молодіжній політиці», – сказав очільник області.
Нагадаємо, на Рівненщині діють:
– 30 Центрів Життєстійкості;
– 3 Центри ментального здоров’я та 4 Центри психосоціальної підтримки;
– 6 консультантів у пілотних тергромадах;
– 38 служб підтримки осіб, які постраждали від насильства;
– 10 «зелених кімнат»;
– 82 психологи працюють у медзакладах;
– 2158 медиків пройшли навчання за спеціалізованою програмою ВООЗ.
Очільник області також додав, що серед планів – доступ до віддалених громад, підвищення компетенції надавачів послуг та розширення мережі амбасадорів. Цей напрям будуть розвивати й надалі. Адже ментальне здоров’я – один з викликів для суспільства в умовах війни.
Під час заходу були визначені наступні кроки спільної роботи – у міжсекторальній взаємодії, підведені підсумки комунікаційної кампанії «Ти як?», в розрізі реалізації через державні та регіональні медіамайданчики.
Окрім того, учасники засідання обговорили реалізацію пріоритетних напрямків роботи міністерств.
Так, Мінветеранів презентувало проєкт з формування мережі надавачів послуг психологічної допомоги колишнім військовим і членам їх сімей.
Міноборони, у свою чергу, оприлюднило концепцію проєкту постанови Кабінету Міністрів України про психологічну підтримку військовослужбовців, прийняття якої дозволить врегулювати питання визначення для Сил оборони єдиної системи психологічного забезпечення, підходів до функціонування відповідної служби та загальних вимог до її фахівців тощо.
Заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук наголосила на необхідності посилення міжсекторальної співпраці на рівні міністерств. На її думку, центральним органам виконавчої влади не вистачає динаміки в ухваленні рішень.
На сьогодні в кожній області затверджені Плани заходів на найближчі роки. Обговорення цих документів відбулося за участю громадськості та стейкхолдерів у кожному регіоні, а Координаційний центр КМУ / Mental Health UA забезпечив методичну й аналітичну підтримку. Така взаємодія дозволяє системно підійти до розбудови сервісів і послуг – якісних, зрозумілих, наближених до людини.
Також під час заходу було представлено ключові результати прокладання маршрутів між отримувачами та надавачами послуг, створено Путівники послуг з ментального здоров’я, презентовані у ході відповідного Дня спільнодії.
За словами регіональної координаторки Всеукраїнської програми ментального здоров’я на Рівненщині Олени Бобровської, у Рівненській області діють 945 надавачів послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки – медичні, соціальні, освітні заклади, громадські організації. Також на Рівненщині функціонують 3 Центри ментального здоров’я, ще один – на етапі ремонту, а загалом упродовж цього року такі простори будуть відкриті у всіх кластерних закладах області.
На базі обласного госпіталю ветеранів війни триває будівництво лікувально-реабілітаційного корпусу, а за підтримки бізнесу на його території з’явилися 10 модульних будинків, у яких, разом із сім’ями, відновлюються ветерани.
14.02.2025 | «Я особисто очолюю напрям ментального здоров’я у Рівненській області та, безпосередньо, відповідаю за нього, щоби консолідувати всіх заступників, усі гілки влади, без яких ми не зможемо реалізувати на достатньому рівні програму «Ти як?». Від обласної військової адміністрації має бути справді лідерська позиція, яка формує та контролює політику ментального здоров’я, залучає голів громад, науковців, неурядовий сектор, міжнародних партнерів і бізнес. Ми вже розуміємо систему області: скільки в нас закладів освіти, охорони здоров’я, культури, визначили ті фронти роботи, де вони мають себе реалізувати. Наш обласний План заходів складається із 4 ключових і, дійсно, важливих блоків. Це лідерство та координація – потрібно постійно говорити про програму та демонструвати, що вона працює. І також це збереження та розвиток кадрового потенціалу, послуг та системи перенаправлення у громадах, промоція культури піклування про психічне здоров’я та антистигма», – підсумував начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль. |
Рівне-Ракурс №1208 від 14.02.2025p. На головну сторінку |