Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №403 від 01.07.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Це цікаво

Пам’яті героїв

Пам’яті героїв

Комплекс заходів, присвячених черговій річниці битви під Берестечком, пройшов на Радивилівщині поблизу селища Пляшева.

Розпочалося усе дійство із чотириденного навчально-вишкільного табору “Джура”. Таборування відбувалося в мальовничому місці поблизу школи села Пляшева Радивилівського району. Саме там, за описами істориків, стояли козаки під час битви. Організували і провели захід Рівненські обласні федерації козацького бойового мистецтва “Спас” та бойового гопака.

Упродовж таборування “козачата” (учні та випускники загальноосвітніх шкіл) відшліфовували свою майстерність з бойового гопака та “Спасу”, відвідували музей та вшановували пам’ять полеглих колись на полі бою козаків.

Справжнім відкриттям для більшості учасників стала ігрова система підготовки бійця в українських бойових мистецтвах. Такі ігри як “довга лоза”, “у слона”, “ріпка”, “зняти шапку”, різноманітні “штовхачі” викликали захоплення як малечі, так і дорослих. Не менш вражаючими були нічні тренування зі “Спасу”. Та найбільше вражень у всіх викликав один з обрядів воїнської ініціації - випробування вогнем, котре пройшло поблизу перекатів на березі річки Пляшівка. Після проведення відповідної підготовки усі присутні пройшлися по розпеченому вугіллю.

За декілька днів все там же, на полі Берестецької битви, розпочався щорічний Всеукраїнський фестиваль “Нащадки козацької слави”. Приємно, що у такий день на Радивилівщину з’їхалися зацікавлені люди з усіх куточків України.

Після урочистого відкриття фестивалю розпочалися спортивні змагання. Юні представники Рівненської області здобули перемогу в естафеті “Джура” із рекордним результатом - одна хвилина тридцять дев’ять секунд. Другими були спортсмени із АР Крим, третіми - із Запоріжжя.

На жаль, у перетягуванні линви наша команда виступила менш успішно і до фіналу не потрапила. Перемогу ж у цьому виді змагань здобули юнаки села Довжок Вінницької області.

А далі настала найцікавіша частина фестивалю: інсценізація битви під Берестечком. Усі присутні ніби повернулися на триста п’ятдесят вісім років назад… Он воно - військо Іслам-Гірея, яке несподівано відступило із поля бою, до того ж, захопивши в полон Богдана Хмельницького, от вона - битва козаків та ляхів, он відступають козаки під щільним натиском супротивника і гинуть один за одним... Під звуки пострілів гармати усе це виглядало й справді вражаюче.

Після заходу сонця було організовано ланцюг пам’яті загиблих героїв із палаючих свічок, а наступного дня відбулася ще одна інсценізація - визволення бранців із татарської неволі.

Ігор КИРИЧУК, головний спеціаліст відділу освіти Радивилівської РДА: “Подібне дійство організовуємо вже всімнадцяте. Нині акція має назву - Всеукраїнський фестиваль “Нащадки козацької слави”. Таким чином діти вчаться жити у громадянському суспільстві на традиційних українських цінностях, на козацькій педагогіці. Усе це сприяє духовному та фізичному розвитку молодого покоління”.

Олександр ГРЕБЕЛЬНИК, перший заступник міністра освіти і науки України: “З допомогою фестивалю “Нащадки козацької слави” ми реалізовуємо декілька цілей: спортивну (що загартовує тіло) та історично-краєзнавчу (що загартовує дух). Це вкрай потрібно нашій державі, адже сьогоднішня молодь - наше майбутнє. Тому подібні заходи проводяться щорічно, навіть незважаючи на суттєві проблеми із фінансуванням. Сьогодні у Пляшевій представлені усі без винятку області України, а, значить, це дійсно важливо для всіх жителів країни. Саме таким чином формується національна ідея, майбутнє нашої держави”.

Історична довідка: Берестецька битва - одна з битв Хмельниччини, яка відбулася 28 червня - 10 липня 1651 року між військом польського короля Яна Казимира II і союзними українсько-татарськими військами на чолі з Богданом Хмельницьким і ханом Іслам-Гіреєм III.

Битва закінчилася перемогою польського війська.

Причиною поразки козацького війська було те, що татари полишили поле бою, захопивши з собою Богдана Хмельницького.

Битва під Берестечком була чи не найбільшою за всю Визвольну війну.

Внаслідок битви Богдан Хмельницький був змушений прийняти дискримінуючий мир, підписаний під Білою Церквою 28 вересня 1651 року.

01.07.2009Роман СВИРИДА



Рівне-Ракурс №10 від 01.07.2009p. 
На головну сторінку