Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №455 від 01.07.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Засідання

За круглим столом

Через них ми не їмо пиріжків з маком

Наркоманія (з грецької narke - заціпеніння і манія) - хвороба, що характеризується нездоланним потягом до наркотиків, що викликає у малих дозах ейфорію, у великих - оглушення, наркотичний сон. Це стан періодичної або хронічної інтоксикації натуральною або синтетичною наркотичною речовиною, що характеризується потягом до неї, а також психічною і фізичною залежністю від ефекту її дії. Систематичне вживання наркотику зазвичай викликає потребу в збільшенні дози. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні та психічні розлади, розвивається соціальна деградація.

Про наркотики, їх незаконне розповсюдження, злочини у стані наркотичного дурману та чи можливо цьому соціальному лиху запобігти у сучасних умовах українського й зокрема рівненського життя мовилося на засіданні круглого столу, ініційованого обласним центром здоров’я напередодні 26 червня - Всесвітнього дня боротьби зі зловживання наркотиками. (на фото). За даними Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення, на обліку перебуває 1067 хворих на наркоманію. З них 848 - молоді люди до 35 років. За 5 цьогорічних місяців уперше взято на облік 42 особи. За цей же період проліковано 258 людей, з них амбулаторно - 121 особа, стаціонарно - 63. Щоправда, доведено життям: будь-які офіційні цифри треба множити у кілька разів. Помножте число наркоманів на десять - і не помилитеся!

Павло ШЕВЧУК - завідувач організаційно-консультативного відділення центру психічного здоров’я населення, завідувач наркологічної амбулаторії розповів, що ме-дики вже багато років у скрутному становищі: фінансів - катма, а число алкоголіків та наркоманів зростає у геометричній прогресії. Наприклад, у їхньому закладі всього одна посада лікаря-нарколога, який займається лікуванням хворих на наркоманію. І ще. Без згоди самого наркомана ніхто не може його поставити на облік й примусити лікуватися. Нещасні батьки не в змозі зарадити проблемі, бо миттєво прилаштували б на лікування силоміць своє заблудле дитя, та гуманні закони не на їхньому боці. Позаяк алкоголіка чи наркомана можна примусово відправити на лікування, якщо він становить небезпеку для самого себе та оточуючих. Утім, медики стверджують, що вилікувати наркозалежних надзвичайно складно та й вельми дорого.

Ті ж, хто самі звертаються за допомогою, як правило, вже є і наркозалежними, і ВІЛ-інфікованими людьми. Проте свідомими. Тому вони отримують замісну підтримуючу терапію (ЗПТ), - розповіла Олена КИЧАН - соціальний працівник Рівненського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. - І додала, що “ми працюємо з тією ж категорією людей, з якою мають справу медики в наркодиспансері”. ЗПТ - це лікування, при якому використовують синтетичні препарати з властивостями, що нагадують дію морфіну або героїну. Наркоманові призначають засіб-замінник, аби він не відчував потреби в забороненому наркотику. До слова, така терапія в Україні діє з травня 2004 року. Кажуть, що осіб, які отримують ЗПТ, у диспансері нині є всього 50. Принаймні ці люди під медичним та правоохоронним наглядом, тому не шукають “коліс”.

Наркомани не старіють, а помирають. Живуть - збувачі.

Наші наркомани - це перважно підлітки та молодь, які набагато слабкіші психологічно, аніж дорослі. Щоправда, залежність не дасть їм дожити до сивих скронь, щоб повчати дітей та внуків - не така це хвороба, при якій застає старість.

Сергій ПШЕНИЧНИЙ - начальник відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків УМВС у Рівненській області розповів, що за 5 місяців поточного року вони виявили 100 осіб, які збувають наркотики. Щоб виявити один випадок збування, задіюється майже 20 працівників відділу, позаяк збувачі - хитрі, підступні та ще й знають підлеглих Пшеничного в обличчя. Проте оперативники цьогоріч уже викрили три нарколабораторії. Звісно, підпільні. Понад те, була й аптека, на складі якої коробки з таблетками від кашлю з відповідним вмістом ефедрину в кілька разів переважали все найменування ліків. От вам аптечний бізнес і продаж лікувальних препаратів без рецептів!

Як стверджує головний спеціаліст управління освіти і науки Рівненської ОДА Катерина ОНИЩУК, старшокласники в одній з анкет відповіли, що за 10 хвилин можуть роздобути наркотичний засіб. А на питання, що потрібно зробити суспільству, щоб наркоманія зникла, 60% респондентів сказали: потрібно підвищити якість життя. Сімдесят відсотків учнівської молоді вважає, що наркомани - це хворі люди і їх треба лікувати. 15 відсотків переконані, що це вже деградовані для суспільства люди.

01.07.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 01.07.2010p. 
На головну сторінку