Перед асоціацією з ЄС Росія неодноразово заявляла, що перекриє торгівлю з Україною для захисту власного ринку від експорту європейської продукції під виглядом української, а також поставить питання про виключення України із зони вільної торгівлі СНД. Розпочався процес “захисту” Росії і в Митному союзі. Росія запропонувала Білорусі і Казахстану взяти загальну резолюцію про новий режим для українських товарів, але пропозиція була відкинута, оскільки шкода поки тільки уявна, а не фактична. А якщо Білорусь і Казахстан не погодилися, то Росія, відповідно до правил Митного союзу, отримала право діяти в односторонньому порядку.
Щоб захистити ринок від українського імпорту, Росія хоче скасувати преференції. Замість нульового мита буде застосовуватися єдиний митний тариф, і ввізні мита для українських товарів можуть зрости з 0 до 7-8%. Звісно, проблема надумана і це черговий привід “притиснути” Україну. По-перше, митний кордон не відміняється, походження товарів можна контролювати за сертифікатами походження, і двигун від вертольота Мі-8 можна відрізнити від двигуна Єврокоптер, як і український сир від німецького чи швейцарського. По-друге, країна може одночасно знаходитися одразу в двох зонах вільної торгівлі.
Є чимало країн, які знаходяться в двох зонах вільної торгівлі. Наприклад, Єгипет, поряд з Лівією і Суданом, знаходиться як в африканській зоні вільної торгівлі, так і у великій арабській зоні вільної торгівлі. Мексика - член Латиноамериканської асоціації інтеграції, і одночасно - Північноамериканської угоди про вільну торгівлю. Індія і Бангладеш - члени Азіатсько-Тихоокеанської торгової угоди і Південно-Азіатської зони вільної торгівлі. Ще більшим “винятком” планують стати США, якщо у них буде зона вільної торгівлі з ЄС, то у них буде членство одразу в трьох (Зонах вільної торгівлі. Сама Росія скоро буде одночасно в двох зонах вільної торгівлі, поряд з Казахстаном і Білоруссю (у планах - Вірменія і Киргизстан)). Адже з 1 січня 2015 року почне функціонування Євразійський економічний союз, і ці країни будуть як в зоні вільної торгівлі СНД, так і в ЄврАзЕС, де взагалі загальний ринок.
Росія не звертає увагу на те, що всі російські компанії, які мають торгові, економічні інтереси в Україні, отримають вигоди від більш тісних відносин між Україною та Європейським союзом. Існує близько 400 угод, які пов’язують Україну та СНД, з яких близько 40 - життєво важливі.
Залишається ще варіант, при якому українські експортери спробують ввозити товари через Білоруссю. Однак у таких випадках Росія буде захищати свій ринок і від поставок з країн-учасниць Митного союзу.
Крім того, Україна могла б мати зону вільної торгівлі з Європою і непрямим шляхом. Для цього треба вступити в Європейську асоціацію вільної торгівлі ЄАВТ, в якій зараз чотири країни - Ісландія, Норвегія, Швейцарія і Ліхтенштейн.