Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №769 від 28.07.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Грудень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс культури і освіти

«Коротке життя довжиною у вічність»

«Коротке життя довжиною у вічність»

Під такою назвою у літературному клубі «Співрозмовник», що діє при Рівненській обласній універсальній бібліотеці, відбувся вечір-елегія, приурочений 110-річчю від дня народження Олени Теліги.

Сторінки духовного злету і подвигу видатної української поетеси перегортали просвітяни Лілія Овдійчук, Наталія Васюк, Євгенія Борейко, Євген Шморгун та інші. Звучали пісні на тексти Олени Теліги, учні Рівненської загальноосвітньої школи №20, яка знаходиться на вулиці імені поетеси і де постійно діє музейний куточок, читали її поезії.

Письменник Євген Шморгун, зокрема, розповів, як уперше видавалася в Україні книга творів Олени Теліги. Вона побачила світ у видавництві «Азалія» Рівненської організації Спілки письменників України (1992 рік) під назвою «Найгостріше слово – Україна».

Передісторія цього видання така.

За свідченням Уласа Самчука, Олена Теліга прибула в Рівне 12 вересня 1941 року в товаристві Олега Штуля. «Нашим гостям було одразу запропоновано місце в редакції, запрошено до мене на вечерю і влаштовано для Олени приміщення у нашому будинку на половині моїх господарів». І вже 21 вересня в газеті «Волинь» (число 4-А, надзвичайне видання) на першій сторінці було вміщено публіцистичну статтю Олени Теліги «Перед брамою столиці».

17 жовтня 1941 року в листі до чоловіка Михайла Олена писала:

«Я особисто своїм побутом тут задоволена. Я тут писала статті до «Волині», познайомилася з редакторською працею…, я тут добре підживилася…, отже навіть хвилююся, що вже в мене спідниці затісні… Мої статті подобаються, мені багато людей казало, що часто питаються, чи в цьому числі є моя стаття, а я задоволена, що можу писати кожного тижня і «получається» не зле… Отже Рівне для мене було такою ідилічно-гоголівською вставкою на моїй дорозі до Києва».

«Ідилію» значною мірою забезпечували Анна та Дмитро Мучинські, у будинку яких квартирувала Олена. Господарі – люди працьовиті, хазяйновиті, патріотично налаштовані - створювали, як могли, домашній затишок для своїх квартирантів. Олена з першого ж дня прив’язалася до доньки Мучинських – гімназистки Галини, а та, у свою чергу, якось враз прикипіла душею до «тьоті Лєни». Удвох вони часто засиджувалися біля фортепіано, обговорювали якісь свої спільні справи, а то й концертували для батьків, для «дяді Власа» та для гостей – адже в Самчука вечорами постійно збиралися журналісти, артисти, громадські діячі.

Родина Мучинських і досі береже найтепліші згадки про «тьотю Лєну» та «дядю Власа». Молодша дочка Мучинських Зоя Дмитрівна Цецик розповідає: «Ми стільки років згадували «тьотю Лєну», але я навіть і не здогадувалася, що то була українська поетка Олена Теліга! А я ж у дитинстві ще приміряла й носила її капелюшки – адже Теліги залишили в нас чимало своїх речей».

Це тут, у Рівному, на Тополевій, 21, у кімнаті Уласа Самчука над канапою висіла бандура Михайла Теліги, яка в середині лютого 1942 року несподівано сама собою голосно зойкнула й трісла...

Відомо, що за життя Олени Теліги її твори окремою книжкою не виходили. Однак Олена планувала видати збірку поезій – це знаємо зі спогадів сучасників. Зокрема, Святослав Гординський розповідає, як у 1940 році така збірка вже й була підготовлена до видання. Але в останній момент в Олени Теліги виникла суперечка з видавцями. І хоч та суперечка була зовсім з іншого приводу, проте за наполяганням авторки рукопис її збірки було відкликано з друкарні. На жаль, другої такої нагоди видати свою книжку в Теліги вже не було.

Після загибелі О. Теліги Культурна Референтура Проводу ОУН ухвалила видати збірку її поезій. Рукопис із 32 творів, що його мав при собі Олег Штуль (Жданович), було відправлено на Рівненщину, де його подальшою долею заопікувався професор Антін Барановський.

За погодженням із командувачем УПА отаманом Тарасом Бульбою-Боровцем, професор Антін Барановський (він був постійним представником ОУН при штабі Української Повстанчої Армії) мав видати збірку Олени Теліги в повстанській друкарні, яка діяла в одному з урочищ неподалік містечка Тучин. Діяла в добре обладнаному потайному схроні, випускаючи тисячі примірників повстанських листівок і газет. Але то була війна, тож трапилося найгірше: Антін Барановський несподівано потрапив у більшовицьку засідку і в бою з чекістами-медведівцями (з якими, до речі, у повстанців тоді була угода про взаємний ненапад) професор загинув. Його потерту шкіряну течку з паперами, серед яких був і рукопис Олени Теліги, випадково знайшли селяни, зберегли й передали командувачеві УПА. Однак це вже було згодом. У 1943 році отаман Тарас Бульба-Боровець передав рукопис сотникові Олегу Ждановичу-Штулю, з яким майбутня книга пройшла крізь війну й німецький концтабір Заксенхаузен. Книга побачила світ аж у 1946 році далеко від України.

Отож Рівненська письменницька організація вважала справою честі видати збірку Олени Теліги до 50-річчя героїчної загибелі поетеси. Видавництво «Азалія» тоді щойно робило свої перші кроки – не мали ні вміння, ні путнього паперу. Але знайшли благодійника, розжилися на обкладинку в місцевого художника-графіка Євгена Чорного та й видрукували у Млинівській районній друкарні книжечку «Найгостріше слово – Україна» накладом дві тисячі примірників. Раділи, звичайно: хай через п’ятдесят років, а перша книжка Олени Теліги в Україні вийшла таки на Рівненщині! Та ще й тоді ж письменницька організація встановила в Рівному меморіальну дошку на місці, де колись була редакція часопису «Волинь», у якій разом з Уласом Самчуком працювала Олена Теліга.

Саме до цієї дошки і поклали квіти учасники вечора-елегії пам’яті поетеси.

28.07.2016Олександра НАГОРНА


Переглядів: 1436

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1199 від 18.12.2024p.
¤ 
Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Пропустивши два швидких м’ячі і ще в першому таймі залишившись у чисельній меншості, «Верес» поступився «Карпатам» у Львові і перервав свою десятиматчеву безпрограшну серію. Ця поразка стала найбільшою за часів відродженого народного клубу і третьою найбільшою для «Вереса» в елітному дивізіоні чемпіонату України....

¤ 
Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Двічі милити голову шампунем – необхідність чи маркетинговий хід? Як насправді правильно мити голову, розповідають експерти....

¤ 
Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Перед тим як у молодому віці почати ін’єкції ботоксу, варто врахувати всі плюси та мінуси і порадитися з лікарем. Бо є нюанси....

¤ 
Проблеми з пам’яттю:

Проблеми з пам’яттю:

втома, перевантаження чи щось серйозніше?

На забудькуватість скаржаться багато: від молодих до людей похилого віку. Спочатку це проявляється начебто в дрібницях, але часто з віком проблема посилюється, і у якусь мить ми розуміємо, що нам важко на себе покластися, так багато витікає, не утримується, розчиняється ніби в повітрі. І тут ми починаємо замислюватися: це просто накопичилася втома і потрібно з’їздити у відпустку, попити вітамінки, чи справа в чомусь суттєвішому? А раптом провали у пам’яті – ознака захворювання? Давайте проаналізуємо, чому пам’ять може нас підводити і що з цим робити....

¤ 
На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

Інцидент стався 7 грудня близько 20:40 на залізничній станції Верба, що на Дубенщині....

¤ 
У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

Можна сміливо говорити про те, що з 1 грудня у Рівному почала працювати нова модель громадського транспорту. Так, на вулиці міста виїхали нові автобуси, які курсують за маршрутом 47А. А загалом для зменшення заторів у місті значно зменшилася кількість маршруток малої місткості....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22495)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18439)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15470)
• Допомога під час карантину [967] (15441)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15185)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15050)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14988)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14938)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14911)
• Живи до ста! [965] (14852)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14814)
• Бюджет і ми… [965] (14792)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14667)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14637)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14519)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14458)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14109)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14075)

ТОП-15 свіжого номера:

• У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту (472)
• Різниця між пральним порошком і капсулами (69)
• Енергетична безпека: на Рівненщині розвиваються альтернативні джерела енергії (67)
• Проблеми з пам’яттю: (64)
• Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові (64)
• На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки (63)
• Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики? (62)
• Чи можна нагрівати мед? (61)
• Фундучна картопля (60)
• Анастасія Либак провела розминку з учнями Жобринського ліцею (59)
• Як позбутися неприємного запаху цибулі на руках після готування? (59)
• Сушарки проти паперових рушників: що безпечніше для здоров’я? (59)
• Cкільки потрібно мити волосся шампунем? (59)
• Рецепт домашніх патчів (58)
• Чи нешкідливо вмиватися мінеральною водою? (55)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"