Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №784 від 10.11.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Листопад 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Грудень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс незвичайного

10 вражаючих фактів про гігієну в Стародавньому Єгипті

10 вражаючих фактів про гігієну в Стародавньому Єгипті

Тропічний клімат країни, тривалі повені, швидкість загнивання продуктів, поширення гельмінтозів, легкість виникнення шкірних захворю­вань – з огляду на всі ці чинники лікарі змушені були з давніх часів звертати увагу на неухильне дотримання правил гігієни: ранні пробудження, обтирання холодною водою, біг, веслування, поміркованість у їжі.

Варто зазначити, що під час будівництва гігантських споруд — пірамід, храмів, незважаючи на велике скупчення людей, майже не було масових за­хворювань. Лікарі на будівництві суворо стежили за тим, щоб робітники ми­лися після роботи, змінювали стегнові пов’язки, з яких складався весь одяг, на свіжі; хворих негайно ізолювали, бараки, де жили робітники, щороку спа­лювали і будували нові на інших місцях.

Здійснювались соціально-медичні заходи: лікарі знаходились на державній службі і утримувались державою. Здійснювався санітарний огляд продуктів на базарах, надавалась допомога хворим. Однак у відтворенні людності спостерігалась полігамія, заохочувались шлюби між близькими родичами, що поступово вело до виродження потомства.

Єгипет мав високорозвинену фармацію. Саме слово «фармація» походить від єгипетського «фармакі», що означає дарування безпеки або зцілення. Знавцями цілющих трав були богині Ніт та Ізіда. Застосовувались ліки рослинного походження: мак як снодійне (вирощувались великі плантації маку), аканта, смола, бальзами, касторова олія, корпія, ладан, пальмова олія, вино, пиво, пивні дріжджі, порошок гнилого дерева, пшеничне борошно, терпентин, фініковий мед, хлібне тісто; тваринного: волосся, жовч, жир, зуби, молоко жінки, особливо після народження сина, молоко корови, ослиці, кисле молоко, сеча, печінка, курячий послід. Фармацевтична техніка включала вариво, мацерацію, вижимання, подрібнення, просіювання. Використовувались такі форми: мазі, пластирі, примочки, припарки, відвари, піґулки. Останні готувались для чоловіків без меду, для жінок — з медом.

1. М’ятний подих

Хесі-Ре вважається першим в світі стоматологом, який працював під час фараона Джосера близько 1600 до н.е. (Під час Третьої династії Єгипту). Проте, перші свідоцтва про стоматологію сходять до 3000 р до н.е. Був знайдений папірус-керівництво з докладними інструкціями про те, як вилікувати рани в роті. Саме в цей час зародилася стоматологічна хірургія. А «для тих, чиє дихання пахло так погано, як пахви нижчого класу», рекомендувався гранульований мед в поєднанні з відваром трав і спецій.

2. Паразити

Єгиптяни активно намагалися боротися зі шкідниками і паразитами. У спробі позбутися від головних вошей, чоловіки, жінки і діти голили свої голови, а жерці і інші люди з вищого суспільства – видаляли волосся по всьому тілу. Але крім тимчасових процедур, таких як стрижка, єгиптяни також використовували прообрази репелентів. Наприклад, вони розбризкували розчин соди і солі у себе в будинках, щоб позбутися від бліх.

3. Обрізання

Хоча антропологи розходяться в думках щодо походження обрізання крайньої плоті, вони впевнені, що ритуал практикувався в Єгипті ще в 4000 році до нашої ери. Масові церемонії обрізання проводилися серед юнаків до 15 років і були призначені як для обряду статевого дозрівання, а також заради чистоти. Деякі антропологи стверджують, що процедура виникла як знак осквернення або рабства. Насправді, полонених воїнів в стародавньому Єгипті раніше кастрували, але це часто призводило до летального результату. Тому рабам почали просто обрізати крайню плоть.

4. Дезодорант

Єгиптянам часто приписують винахід першого дезодоранту. Вони намагалися позбутися неприємного запаху поту за допомогою різних спецій, таких як цитрусові і кориця. Шляхом змішування численних ароматів, в тому числі квітучих вічнозелених чагарників ріжкового дерева, вони робили натуральні дезодоруючі гранули, які носили під пахвами. Крім того, щоб позбутися від неприємного запаху, вони виголювали волосся під пахвами.

5. Стародавні рецепти

За дві тисячі років до Хесі-Ре, першого в світі стоматолога, єгиптяни, а також вавилоняни використовували свою власну версію зубної щітки, яку робили з гілочок з размочаленнимі кінцями. Ці примітивні зубні щітки виявляють в гробницях поряд з муміфікованими залишками їх власників, які датуються 3500 до н.е. Що ще більш дивно те, за 1500 років до цього єгиптяни використовували пасту для чищення зубів. У Національній бібліотеці в австрійському Відні знаходиться колекція папірусних документів, в якій можна знайти найстаріший відомий в світі рецепт зубної пасти, що складається з висушеного квітки ірису, солі, перцю і м’яти.

6. Аксесуари

Увага єгиптян до свого зовнішнього вигляду видно за змістом їх могил. Ще в Давньому царстві з їх власником ховали різноманітні косметичні аксесуари. Наприклад, зустрічалися декоративні шпильки і гребені зі слонової кістки і срібла, бронзові пінцети для надання форми брів і золоті бритви. Також повсюдно знаходили поліровані мідні дзеркала з хитромудрими витонченими ручками, які клали під голови померлого або перед їх обличчям.

7. Профілактична медицина

Профілактична медицина була настільки ж важлива для єгиптян, як і будь-яка інша міра, яку вони робили, щоб зберегти своє здоров’я і запобігти поширенню хвороб. У цьому плані вони робили упор головним чином на свій раціон. Наприклад, єгиптяни включали в раціон своїх робочих цибулю, часник і редис, які надзвичайно багаті алістатіном, аліцином і рафанініном – природними потужними антибіотиками.

8. Макіяж очей

Чарівний макіяж очей, який став втіленням давньоєгипетського гламуру, насправді служив не тільки для марнославства. При аналізі 52 зразків стародавньої косметики вчені виявили, що велика частина речовин на основі свинцю, що використовуються в єгипетській косметиці, збільшувала рівень оксиду азоту в клітинах шкіри людини на 240%. Важливим є те, що оксид азоту підсилює імунну систему, щоб допомогти боротися з хворобами. Це мало особливе значення в тропічних болотистих районах, таких як Ніл, де лютували очні інфекції.

9. Медичні знання

У «папірусі Еберса», що датується 1500 до н.е., єгиптяни описували милоподобні матеріали, які робили за допомогою лужних солей, а також рослинних і тваринних жирів. Це речовина використовувалася не тільки для миття, але і для лікування шкірних захворювань. Насправді, «папірус Еберса» включає в себе цілих 877 рецептів, а також перший документований опис пухлин.

10. Жінки-лікарі

У той час, коли жінки були дуже обмежені з точки зору свободи вибору, єгиптяни відрізнялися від інших цивізізацій, в тому, що освічені жінки мали право працювати в будь-якій області за власним вибором. Жінки лікарі найчастіше займалися акушерством. При цьому вони використовували різні відвари. Наприклад, перший відомий тест на вагітність існував саме у єгиптян, а для нього були потрібні ячмінь та жито (пшениця). Жінки повинні були мочитися на ці зерна кілька днів і якщо ні ячмінь, ні жито не починали проростати, то це означало, що жінка не вагітна. Що цікаво, сучасні вчені підтвердили: сеча у невагітних жінок пригнічує ріст зерен.

10.11.2016


Переглядів: 2552

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1199 від 18.12.2024p.
¤ 
Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові

Пропустивши два швидких м’ячі і ще в першому таймі залишившись у чисельній меншості, «Верес» поступився «Карпатам» у Львові і перервав свою десятиматчеву безпрограшну серію. Ця поразка стала найбільшою за часів відродженого народного клубу і третьою найбільшою для «Вереса» в елітному дивізіоні чемпіонату України....

¤ 
Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Cкільки потрібно мити волосся шампунем?

Двічі милити голову шампунем – необхідність чи маркетинговий хід? Як насправді правильно мити голову, розповідають експерти....

¤ 
Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики?

Перед тим як у молодому віці почати ін’єкції ботоксу, варто врахувати всі плюси та мінуси і порадитися з лікарем. Бо є нюанси....

¤ 
Проблеми з пам’яттю:

Проблеми з пам’яттю:

втома, перевантаження чи щось серйозніше?

На забудькуватість скаржаться багато: від молодих до людей похилого віку. Спочатку це проявляється начебто в дрібницях, але часто з віком проблема посилюється, і у якусь мить ми розуміємо, що нам важко на себе покластися, так багато витікає, не утримується, розчиняється ніби в повітрі. І тут ми починаємо замислюватися: це просто накопичилася втома і потрібно з’їздити у відпустку, попити вітамінки, чи справа в чомусь суттєвішому? А раптом провали у пам’яті – ознака захворювання? Давайте проаналізуємо, чому пам’ять може нас підводити і що з цим робити....

¤ 
На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки

Інцидент стався 7 грудня близько 20:40 на залізничній станції Верба, що на Дубенщині....

¤ 
У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту

Можна сміливо говорити про те, що з 1 грудня у Рівному почала працювати нова модель громадського транспорту. Так, на вулиці міста виїхали нові автобуси, які курсують за маршрутом 47А. А загалом для зменшення заторів у місті значно зменшилася кількість маршруток малої місткості....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22487)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18437)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15469)
• Допомога під час карантину [967] (15441)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15183)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15050)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14987)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (14937)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (14910)
• Живи до ста! [965] (14852)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (14811)
• Бюджет і ми… [965] (14789)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14665)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14635)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14516)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14456)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14107)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14074)

ТОП-15 свіжого номера:

• У Рівному запрацювала нова модель громадського транспорту (391)
• Різниця між пральним порошком і капсулами (65)
• Енергетична безпека: на Рівненщині розвиваються альтернативні джерела енергії (64)
• Проблеми з пам’яттю: (61)
• Безпрограшна серія «Вереса» завершилася розгромною поразкою у Львові (61)
• На потягу вдарило струмом: двоє неповнолітніх отримали термічні опіки (59)
• Ботокс для профілактики зморшок: що про це думають медики? (59)
• Як позбутися неприємного запаху цибулі на руках після готування? (58)
• Чи можна нагрівати мед? (58)
• Сушарки проти паперових рушників: що безпечніше для здоров’я? (58)
• Анастасія Либак провела розминку з учнями Жобринського ліцею (57)
• Фундучна картопля (56)
• Рецепт домашніх патчів (56)
• Cкільки потрібно мити волосся шампунем? (56)
• Чи нешкідливо вмиватися мінеральною водою? (54)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2024 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"