Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №214 від 17.11.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Квітень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Травень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Життя, як воно є

З булавою на зловмисника

З булавою на зловмисника

Голова Острозького районного суду Сергій Штогун переконаний, що справедливому судді немає чого боятися

Чоловік гукнув жінці, щоб та покликала когось на допомогу. Як тільки вона відчинила двері, в помешкання увірвалися ще троє осіб у масках, спільників першого нападника. На очах картина змінилася на протилежну - тепер уже господарі лежали побиті. Зловмисники вкрали десять тисяч доларів і спокійно собі втекли.

Голова Острозького районного суду, кандидат юридичних наук Сергій ШТОГУН, який сьогодні розглядає цю справу, згадує її як одну з найбільш неприємних у своїй практиці:

- Найперше мене вразило те, як проводилося слідство. Постраждалі впізнають нападників, дають свідчення, але доказів вини немає. Підозрюваних звільняють, апеляційний суд касує це рішення, і справу передають до нас в Острог. Я починаю розгляд, шукаю докази. Привозять булаву - жінка каже, що це не та. Через три місяці привозять футболку господаря, на якій, за результатами експертизи, була кров двох людей. Я ініціюю передачу футболки на експертизу ДНК в Київ, яка показує, що наявна кров тільки однієї людини. Тобто має місце підтасування доказів. От і скажіть мені: як я тепер маю дивитися потерпілим у вічі? Що я можу їм сказати? Що в нас недосконала система міліції і суду, що в нас усе купується? Та вони ж тепер усіх нас будуть мірити одним мірилом.

Суддів готує

не інститут, а життя

- Нині в Україні точаться суперечки про те, бути чи не бути суду присяжних, мовляв, - це суд емоцій, а не закону, - продовжує Сергій Григорович. - Але ж якби не треба було емоцій, вироки міг би виносити комп'ютер. А судити людину може тільки людина. Під час розгляду справи суддя має віртуально побувати в ролі і потерпілого, і підсудного, має пропустити через себе, свої нерви, здоров'я всю ситуацію. Якщо він цього не зробить, то це не суддя. Хоча насправді це не так просто.

Крім того, я переконаний: щоб суддя усвідомив, куди він відправляє людину, мусить сам хоч трохи попрацювати в місцях позбавлення волі. Тільки тоді він буде адекватно призначати покарання. Адже суддів готує не інститут, а життя. Не кожен може подивитися людині в очі й сказати: я даю тобі шість років. І взагалі, цю останню крапку ставити дуже важко.

- А яке найважче покарання ви призначали за свою практику?

- Декілька років тому я розглядав справу про вбивство сином матері. Конфлікт між рідними полягав у тому, що мати не дозволяла синові одружуватися з жінкою, в якої вже була дитина. Вони до того довели один одного, що чоловік не витримав і в розпалі суперечки вдарив матір разів з двадцять лопатою по голові (вони саме копали картоплю на полі), загорнув тіло в якесь рядно і скинув у канаву. З одного боку, страшна жорстокість - єдиний син вбиває рідну матір, яка виховала його без батька, з іншого - от до чого може призвести надмірна материнська любов.

За цей злочин я присудив тринадцять років позбавлення волі. А в тюрмі щодо цього числа існують певні повір'я, - тому засуджені краще сидітимуть п’ятнадцять років, але тільки не тринадцять.

- А ви не боїтеся, що злочинець, якого ви посадили в тюрму, повернеться і захоче вам відомстити?

- Пригадую, якось мені писали з місць позбавлення волі, мовляв, повернемося, відомстимо. Але я переконаний, що основний захист судді - це безпристрасний розгляд справи і винесення справедливого вироку. Свого часу, одразу після армії, я деякий час працював у місцях позбавлення волі і переконався, що будь-яка людина, потрапивши сюди, передумавши і зваживши все своє життя, відчуває, повелися ви з нею справедливо чи ні. Чесному, незалежному судді немає чого боятися.

- Ви вважаєте себе незалежним суддею? Чи не важко вам?

- Зрозумійте, що незалежність - це зовсім не абстрактне поняття. Суддя, в першу чергу, має бути незалежний фінансово, на нього не повинна мати вплив будь-яка сторона, органи прокуратури, виконавчої, законодавчої влади. А нині у нас, не секрет, що кожен депутат, користуючись своєю посадою, пише записки в суд, мовляв, розгляньте таку справу, врахуйте такі й такі інтереси. Якось, будучи в Німеччині, я мав нагоду поспілкуватися з заступником начальника Ганноверської поліції. Питаю в нього, як живуть, чи беруть хабарі. А він так здивувався і питає: «А навіщо? У мене зарплата 10 тисяч євро, та ще всілякі пільги. Та варто хоч раз проколотися, і я втрачу це все. Навіщо я маю так ризикувати?!»

Втім, жити в суспільстві й бути від нього незалежним неможливо. Але ж є різні ситуації. Буває, що людина їхала в нетверезому стані й просить зменшити міру покарання, бо можна позбутися прав, а можна тільки штраф заплатити - це одне. А якщо людина вбила чи вчинила ще щось страшне - то ні про який компроміс не може бути мови.

- Нещодавно у всіх на вустах була ситуація з Рівненським міським судом, на його адресу було сказано багато не дуже приємного. Як ви вважаєте, чи правомірними були закиди на адресу ваших колег?

- Свого часу я був одним з ініціаторів перевірки Рівненського міського суду. Я бачив, що там є багато недоліків, але найперше я пов'язую це з тим, що в Рівненському суді надзвичайно велике навантаження на суддів. Тому підстав для звільнення жодного з них немає.

Насправді подібна ситуація спостерігається по всій країні. Уже 15 років триває реформа судової системи, а громадяни так і не відчули, що суди стали ближчими, доступнішими, простішими. Люди не повинні плутатися, в який суд їм слід іти, хоча зараз навіть судді не завжди у цьому орієнтуються.

За кордоном ніде немає господарських судів, які розглядали б спори між установами та організаціями, - там є комерційні суди. А у нас дядькові з села, якому з вирощених ним буряків дали цукор меншої цукристості, треба звертатися в цивільний суд, а якщо він зареєструється як приватний підприємець - то вже в господарський. Для чого, питається, сьогодні дві судові ланки, які, по суті, дублюють роботу одна одної?

Шлях в Європу - через незалежні суди

- Якщо ми хочемо йти в Європу, нам треба вибирати класичний європейський варіант і на його основі орієнтуватися і проводити судову реформу, - говорить Сергій Григорович. - Чому одна з вимог Ради Європи - привести у відповідність судову систему? Тому що не підуть сюди інвестиції, якщо не буде надійного захисту. А це і є сильна незалежна судова система. Парадокс полягає в тому, що мало хто зацікавлений у тому, щоб у нас була справді незалежна, чітка судова система. Кожен хоче, щоб суди служили йому. Але це палка з двома кінцями: поки при владі одні - суди служать їм, а завтра будуть служити іншим. Якби ж при владі були розумні люди, вони б у першу чергу зробили незалежні суди, які б захищали їх самих.

Після Помаранчевої революції я написав статтю, яку друкували в «Урядовому кур'єрі», про те, що в нас є незалежні судді, але немає незалежної судової влади. На мою думку, Ющенко не став би Президентом, якби не сильні, незалежні судді. Подібні питання має вирішувати не парламент, не натовп, не майдан, а саме суд, як і в усьому цивілізованому світі. Оце яскравий приклад ролі суду, і до цього нам треба прагнути.

17.11.2005Валентина ХАРИНЮК


Переглядів: 1371

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1216 від 07.05.2025p.
¤ 
Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів

Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів

Мер Києва Віталій Кличко провів зустріч з представниками дипломатичних місій 38 країн світу

Йшлося про подальшу допомогу Україні та участь іноземних інвесторів у реалізації великих проєктів. Про це Кличко повідомив у своєму Telegram-каналі...

¤ 
Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ

Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ

Столична громада передала чергову велику партію дронів 27 бригаді НГУ. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко

«Від громади столиці бійцям на фронт вирушила чергова партія вкрай необхідної допомоги. 27-й окремій Печерській бригаді Нацгвардії України передав 1100 мультироторних систем. Це FPV-дрони різних типів — і нічні, і 8 та 10 дюймів», - повідомив Віталій Кличко...

¤ 
Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки

Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки

Морозиво вже давно стало не просто десертом – це справжня культура.

У 2025 році виробники вражають не лише креативом, а й увагою до локальних смаків, екотрендів та мультисенсорного досвіду....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (23117)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (19047)
• Допомога під час карантину [967] (16171)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15980)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15675)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15585)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15524)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (15468)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (15455)
• Живи до ста! [965] (15393)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (15322)
• Бюджет і ми… [965] (15275)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (15179)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (15169)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (15001)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14940)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14773)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14643)

ТОП-15 свіжого номера:

• Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів (818)
• Кличко бере участь у Конгресі Європейської народної партії: «Голос України має звучати нині на всіх міжнародних платформах» (750)
• Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки (653)
• Кличко відвідав 7 бригад на Донбасі та Харківщині та передав допомогу від громади Києва (573)
• Віталій Кличко передав від громади Києва 72 бригаді 900 дронів, модифікованих під потреби підрозділу (524)
• Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ (336)
• Чи буде вода в кранах у рівнян? (200)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2025 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"